artwork

Engelliler yaratıcı sektörde yerini almalı

1 yıl önce

0

Creative Equals engelli yaratıcıları işe almak için girişim başlattı

Creative Equals, engelli ve nöroçeşitlilik gösteren yaratıcıların istihdamını sağlamak amacıyla tasarlanmış “DisabledCreatives” programını başlattı.Ücretsiz program, daha önce yaratıcı tarafta çalışmış veya reklamcılık, pazarlama ve tasarım alanında eğitim almış toplam 25 kişiye açık. DisabledCreatives, Diageo tarafından destekleniyor ve üç hafta boyunca sanal olarak devam edecek.

Programın amacı; engelli yaratıcıları reklam dünyasında tam zamanlı veya serbest meslek sahibi olmalarına yardımcı olacak araçlar, bilgi ve güven duygusuyla donatmak.

Üç haftalık program, katılımcıları kampanyalarını ve tasarım fikirlerini Londra’nın merkezinde bizzat sunmadan önce Diageo tarafından verilmiş bir reklam brief’ine karşılık vermeye davet edecek. Program boyunca katılımcılar; ortak ajanslardan mentorlarla tanışma, sektör trendlerine ayak uydurmak için oturumlara katılma ve önemli konuşmacılardan günümüzün iş piyasasında yollarını nasıl bulabilecekleri konusunda bilgi alma fırsatına sahip olacak.

Adaylar çevrim içi başvuru formu aracılığıyla katılabilir.

Program; aralarında engelliler için eşitlik vakfı olan Scope, D&AD, Valuable 500 ve ThisAbility Limited’in de bulunduğu Creative Equals ortaklarıyla iş birliği içinde tasarlandı.

Creative Equals, DisabledCreative’in İngiltere’de sektördeki engelli yeteneklere yönelik destek vermeyi isteyen ilk açık programı olduğu iddiasında bulunuyor. 2019’dan beri 140’tan fazla kişiyi destekleyen ve katılımcıların %85’inin iş bulduğu CreativeComeback girişimini genişletiyor. Girişim, engellilerin dahil edilmesini değişim için kritik bir konu olarak belirleyen All In kampanyasına karşılık geliyor.

Nüfus sayımı, engelli yeteneklerin yeterince temsil edilmediğini (çalışma çağındaki nüfusun %20’sine karşı %9) ortaya çıkardı.

Creative Equals Kurucusu ve CEO’su Ali Hanan şunları söyledi: “İngiltere’de 14,6 milyondan fazla engelli insan var ve beş kişiden biri değil, daha fazla kişi bazı durumlarda engellilikten etkilenecek. Buna rağmen engelli yeteneklere yetersiz yatırım yapılıyor.

Engelli insanları sektörden dışlamak, hem bireysel hem de yaratıcı işler için son derece önemli. Açıkçası endüstri yeterince hızlı hareket etmedi ancak olumlu bir değişim potansiyeli olduğunu biliyoruz ve bu yıl ilk DisabledCreatives girişimimizle engellilik konusunda harekete geçiyoruz.”

İşimiz ve kültürümüz, herkesin kendini değerli hissederek başarılı olabilmesi gerektiği inancı üzerine inşa edildi. Çeşitliliği kucaklayarak bunu gerçeğe dönüştürüyoruz ve Diageo’nun, Creative Equals DisabledCreatives girişimini desteklemesinden gurur duyuyorum.” dedi Diageo Bira, Baileys ve Smirnoff Küresel Direktörü Grainne Wafer.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK