Engelli sporcuların “gerçek problemleri”

2014 Paralimpik Kış Oyunları sponsoru Samsung, olimpiyatla ilgili güçlü bir reklam filmiyle karşımızda.

“What’s your problem? Sport doesn’t care” adını taşıyan kampanyasında marka, spor söz konusu olduğunda koşulların öneminin kalmadığını vurguluyor.

Spotun yaratıcı ajansı Amsterdamlı 72andSunny’nin yaratıcı direktörü Carlo Cavallone reklam fikriyle ilgili şu yorumu yapıyor: “Yetenekli sporcular ve diğer-yetenekli sporcular, konu yarışmaya geldiğinde tamamen aynılar. Paralimpik sporcular, engelli durumlarıyla ilgili bir şeyler göstermek istedikleri için oyunlara gitmiyorlar; oyunlara gidiyorlar çünkü altın madalya kazanmak istiyorlar. Bu genelde toplum tarafından atlanan bir durum.”

Spot, sporcuların karşılaştığı zorlukları; yorgunluk, acı, stres gibi öğeleri ve umutlarını, oyunlar için yaptıkları hazırlıkları, antrenmanlarını olduğu gibi, doğal bir şekilde, herhangi bir şeyi gizleme derdine düşmeden izleyicilere aktarıyor.

Cavallone, bu spotu hazırlarken, etkinliğe daha fazla izleyici kazandırmasını hedeflediklerini belirtiyor.

Reklam filmi, tarz olarak Wieden + Kennedy’nin Procter & Gamble için hazırladığı “Tough Love” spotunu hatırlatıyor ancak Samsung’unkinin daha sade ve daha cesur bir çizgiye sahip olduğu görülüyor.

Cavallone “2014’te hala engelli sporcuların bir reklamda acıma duygusunu tetiklemek için kullanılmaları, bir diğerinde superman gibi gösterilmeleri inanılmaz. Bu son derece küçümseyici bir bakış açısı değil mi? Bizce öyle. Onlar sadece birer sporcu ve engelli olmalarını gerçekten önemsemiyorlar” diyor ve reklam filminin ana fikrini açıklıyor: “Her sporcunun nasıl problemleri varsa, onların da aynı problemleri var. Ama engelli olmaları bu sorunlardan biri değil.”

2014 Paralimpik Kış Oyunları, 7 Mart‘ta Soçi‘de başlıyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.