Endüstrinin dans ritmi iyileştirilmeli

Sharp Co-Lab UK Kurucu ve CEO’su Eli Pinto, reklam endüstrisi ile bale arasındaki ilişkiyi, her iki alanın da profesyonel bir ismi olarak anlatıyor.

Endüstrinin dans ritmi iyileştirilmeli

Ben eski bir profesyonel balerinim. Dans benim ilk kariyerimdi ve dans ile pazarlama ve teknoloji arasında uçurum olduğunu düşünenlerin aksine bence bu ikisi arasında birçok benzerlik mevcut.

Reklamcılık yayınına yazdığım bir anda “doğal ritim” konseptini kullanmanın da alışılmadık olmadığını fark ettim. Dansta da, doğası gereği, her şey sürekli bir hareket halindedir.

Modern dansın anası olarak kabul edilen Martha Graham, bu konsept üzerine 1930’da çalışmaya başladı ve bu, erken dönem modern dansın en önemli boyutu haline geldi. Graham’a göre hareket, kısaltılmış kasın gerilimine odaklanır ve bu kas rahatladığında vücudun ürettiği enerjinin akışı içinde devam eder.

Bu konsept, küçüklüğümden itibaren işime işledi. Devam eden hiçbir şey sabit değildi. Her şey harekete, akışa, genişlemeye ve daralmaya ihtiyaç duyardı. Bizler asla durağan değildik. Geniş binaların bile hareket aralığına ihtiyacı vardı.

Şimdi bunu, çevik, zeki ve dinamik işler ve ekiplerle müşteri taleplerine cevap vermek üzere yeni çalışma yöntemlerine kucak açarak konfor alanlarının dışına çıkan pazarlama ve reklamcılık endüstrisiyle karşılaştırıyorum.

Esnek ekonomi

“Çalışma hareketinin geleceği” talebe dayalı kaynak sağlama modelinde yatıyor. Bugün esnek ekonomi bu trendi daha öteye taşıyor; kreatif ve teknoloji alanında freelance çalışanlar, tüm esnek çalışma rakamları içinde yüzde 26’lık bir orana sahip. Accenture’ın yakın tarihli bir araştırmasına göre, 2020’de Amerika’nın işgücünün yüzde 43’ü freelance olacak ve dünyanın en hızlı büyüyen emek pazarını oluşturacak.

Fakat bu model, freelance yeteneklerin ajansların yoğun zamanlarına göre gelip gittikleri bir sistem olmak yerine, tüm endüstriye uyarlansa ve yeni bir işletim yapısı ortaya çıkarsa ne olur? Ajanslar için ne gibi sonuçlar doğurur? Eğer yeteneği sahiplenemezsek fakat rekabetçi bir alanda paylaşmak zorunda kalsak nasıl farklılaşırız?

Eğer geri dönüp “madmen” zamanlarına bakarsak, ünlü kreatif direktör figürünün tüm önemli reklam ajanslarını nasıl temsil ettiğini görürüz. Müşterilerin bu figürlerle kişisel bir ilişkileri vardır ve onlar nereye giderse müşteri de oraya gider.

Talebe dayalı modellere girişle beraber, kendilerini farklı bir şekilde konumlandırmak isteyen ajansların, bu olağanüstü yetenekli ve tanınmış yetenekleri işe alarak “madmen” günlerine geri döndükleri görülüyor.

Endüstrinin dans ritmi iyileştirilmeli

Çapraz yetenek ekipleri

Peki göze çarpmak için başka ne yapabiliriz? Çapraz yetenek ekiplerinin sadece ajanslar tarafında değil her sektörde olması gerektiğini düşünüyorum: Finansal hizmetler briefleri için müşteri ilişkileri, geleceğin tatili projesi için astronotlar ya da bizim bir süre önce yaptığımız gibi, ünlü Fiat eco:Drive projesi için otomobil mühendisleri…

Eğer trend bu yönde ilerlerse yüzleşmek zorunda kalacağımız çok net zorluklar var. Eğer ajansın çalışması, parlak “esnek çalışanlar” ekibinden çıkarsa IP’ye ne olur? Spot ışıkları artık yalnızca ajansların üzerinde değil. İnovatif fikirler, süreçler ve metodolojiler hem ajansa hem de frellance çalışanlardan oluşan parlak ekibe ait olabilir.

Belki ajansların, sadece proje için harcanan zamana değil fikre verilen katkı ve sahiplik bazında yeni bir ücretlendirme yapısı oluşturmaları gerekecektir. Bizler, “seçme özgürlüğünü” tercih eden profesyonelleri tatmin etmek için yeni bir ajans modeli tanımlayacağız: Saatler, projenin tipi ve aslında onların ücreti. Ajans dünyasının, daha fazla esneklik, otonomi ve sahiplik gibi iş güvenliğinden daha fazla değer gören bu taleplere adapte olmaları gerekiyor. Bu yeni düşünceyi, proje boyunca çalışacak uzmanları çeken, talebe dayalı modeli daha çok kullanarak test ediyoruz. Sevdikleri projelere dahil oluyorlar ve bu da daha ilk günden bir sahiplenme duygusu yaratıyor. Tempolu bir şekilde, belirlenmiş ekiplerle çalışıyor ve inovatif çözümlerin yolunu açıyoruz.

Endüstrinin dans ritmi iyileştirilmeliEli Pinto
Sharp Co-Lab UK Kurucu ve CEO’su
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.