En yaratıcı 10 Specsavers reklamı

Specsavers‘ın başarılı bir newsjacking örneği olarak Twitter’dan “çabuk” bir şekilde yayınladığı Luis Suárez’li tweeti, markanın önceki başarılı pazarlama işlerini de akıllara getirdi. Campaign, optik markasının en yaratıcı 10 işini derledi.

Specsavers, Dünya Kupası’nda futbolcu Luis Suárez’in İtalyan Giorgio Chiellini’yi ısırmasıyla ilgili çabuk bir şekilde Twitter’dan taktiksel bir reklam yayınlayarak dikkat çekti. Ancak optik markasının ilk ve en iyi reklamı bu değil. Markanın en iyi 10 reklamından oluşturulan aşağıdaki derlemeye göz atmadan geçmeyin.

 

1.”Luis Suárez” Twitter kampanyası (Haziran 2014)

Bu reklam yayınladığı günden beri yaklaşık 30.000 kere retweet edildi.

2. “Barclaycard waterslide spoof” (Kasım 2008)

Specsavers’ın kurum içi kreatif ekibi Barclaycard’ın “su kaydırağı” reklamına karşılık bu virali hazırladı.

3. “Specs effect” (Mart 2010)

Lynx’in 2006’da yayınladığı “Billions” reklamının taklit edildiği Specsavers parodisinde, kızlar  ellerinde  çantalarla kendisine deodorant sıkan bir adama doğru koşturuyorlar. Ancak kadınlar adamın taktığı “çirkin” gözlüğü gördükleri gibi dağılıyorlar.

Bu kurum içi reklam Kreatif Direktör Graham Daldry tarafından hazırlandı.

4. “Shuttle” (Mayıs 2011)

Bu reklamda, inişe hazırlanan bir uzay mekiğini gösterirken görüntü bir anda kesiliyor ve geri geldiğinde bagaj bekleyen tatilcilerin yanında duran, yanlışlıkla Luton Havalimanı’na indikleri için utanmış görünen astronotları görüyoruz.

Jeff Stark reklamı Another Film Company aracılığıyla yönetti. Daldry reklamın kreatif direktör ve yazarlık görevlerini üstlenirken sanat yönetmenliğini de Steve Loftus yaptı.

5. “Garage” bedava çocuk gözlükleri (Ağustos 2010)

Specsavers Birleşik Krallık’ta okulların tatilde olduğu tarihlerde,  çocuk gözlükleri yelpazesini tanıtan televizyon kampanyasının lansmanını yaptı.

Kreatif Direktör Daldry, bu kurum içi reklamı kreatifler Simon Bougourd, Neil Brush, Michael Hutchinson ve Aaron Scoones ile birlikte hazırladı.

6. “Vet” (Mayıs 2013)

Daldry, Richard James ve Mark de la Rue tarafından hazırlanan bu kurum içi reklam bir veterinerin kedi sandığı nesne üzerinde çalışırken, aslında onun kürk şapka olduğunu farketmesini gösteriyor.

7. “Sauna” (Ekim 2011)

Specsavers değişken odaklı lenslerinin tanıtımını Gordon Ramsay’nin oynadığı bir TV reklamıyla  yaptı. Reklamda buhar dolu bir saunaya girdiğini sanan bir adamı görüyoruz. Ancak adam havlusunu çözdükten sonra aslında yanlışlıkla bir otel mutfağına girdiğini anlıyor.

Reklamı, Bougourd yazdı, sanat yönetmenliğini Brush üstlendi ve Rattling Stick aracılığıyla Daniel Kleinmann yönetti.

8. “Workout” (Ekim 2013)

Reklam bir toplum merkezi binasında geçiyor. Antrenör derse geç geliyor ve yanlışlıkla yaşlıların tombala oyununun olduğu odaya girdiğini farketmeden ortalıkla zıplamaya ve kalabalığı çoşturmaya başlıyor. Yaşlılar ise hiç istiflerini bozmadan LMFAO’NUN Sexy And I Know It şarkısı eşliğinde dansetmeye başlıyorlar.

Reklam markanın kurum içi ekibi (Brush ve Bougard) tarafından yaratıldı ve Hungryman aracılığıyla Tim Bullock tarafından yönetildi.

9. “Goal line technology” ( Haziran 2010)

Specsavers Güney Afrika’daki Dünya Kupası’nda Almanya’nın İngiltere’yi yendiği maçta geçersiz sayılan gole gönderme yapan bir  basın kampanyası yayınladı.

10. “Olympics” (Temmuz 2012)

Specsavers, 2012 Olimpiyatlarında yaşanan futbol maçından önce yanlış ülkenin bayrağının kullanılması üzerine bir basın reklamı çıkardı. Kuzey Kore ve Kolombiya arasında oynanan maçta yanlışlıkla Güney Kore Bayrağı kullanılmıştı.

Yine Specsavers kreatifleri Bougourd ve Brush tarafından hazırlanan bu reklamda kreatif direktör Daldry’di.

 

Kaynak: CampaignUK

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.