En fazla online TV izleyen ülke Türkiye

Global Web Index tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki 22,9 milyon aktif internet kullanıcısı günde 1 saatten fazla TV izliyor. Bu rakam her gün internete bağlanan kullanıcıların %85′ine tekabül ediyor. Farklı ülkelerdeki internet kullanıcılarının TV tüketimine bakıldığında ise, ABD’deki kullanıcıların %90′ı, Brezilya’dakilerin %89′u, Çin’dekilerin ise %90′ının günde 1 saatten fazla TV izlemekte olduğu görülüyor.

Online TV izleme rakamlarına bakıldığında ise, Türkiye’de her gün internete bağlanan kullanıcıların yaklaşık olarak yarısı online olarak TV izliyor. Dijital yayın yapan çeşitli platformların yükselişe geçmesiyle birlikte son yıllarda artan bu orana göre Türkiye, diğer ülkere kıyasla açık ara birinci sırada yer alıyor.

Mobil cihazlardan TV izleme oranlarında ise, Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının %11′i cep telefonlarından TV seyrediyor. Bu oran, yaklaşık olarak 3 milyon kullanıcıya denk geliyor. Akıllı telefon kullanımındaki artış trendi, internet servis sağlayacılarının yaygınlaşması gibi faktörler göz önünde bulundurulursa bu oran önümüzdeki yıllarda daha da artacağa benziyor. Diğer ülkelere bakıldığında ise, Çin’dekilerin %26′sı, Brezilya’dakilerin %11′i, ABD’deki kullanıcıların ise %3′ü mobil cihazlarından TV izliyorlar.

 

Global Web Index: Türkiye’nin de dahil olduğu, 36 ülkede 130.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, “her gün bağlanan” internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada, her gün internete bağlanan 16-64 yaş arası 1.501 kullanıcıya online anket yöntemi uygulanmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkisileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.

Global Web Index Araştırması’na göre aktif internet kullanıcısı, internete her gün bağlanan kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.
 
Kaynak: SMG Connected 
 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.