En çok çalışılmak istenen 50 şirket

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad, bu yıl 14’üncüsünü gerçekleştirdiği “Randstad Global Award” sonuçlarını açıkladı. İş dünyasında en büyük bağımsız ‘işveren markalaşma çalışması’ olarak gösterilen araştırma sonucunda çalışanlar tarafından en beğenilen ve çalışılmak istenen 50 şirket belirlendi.

23 ülkede 200 bini aşkın çalışanın katıldığı Global Randstad 2014 sonuçlarına göre, dünya genelinde yüzde 61 ile en çok çalışılmak istenen şirketler sıralamasında birinciliği BMW alırken, Sony ikinci, Samsung üçüncü, GE dördüncü, Coca Cola ise beşinci oldu.

En çok çalışılmak istenen sektör IT e otomotiv

Güçlü markaların doğru yetenekleri bünyelerine katmak ve ellerinde tutmak için son yıllarda büyük çaba harcadığını ve buna yönelik projeler gerçekleştirdiğini söyleyen Randstad CEO’su Jacques van den Broek, bu yıl araştırma safhasında, çalışanların şirketlerden farklı beklentiler içinde olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Broek,  “Sonuçlara göre herkesin ilgisini çekecek ve tek bir karakteristik yapıya sahip şirket sayısı çok az. ‘İşveren markalaşması’ son derece ince konuları barındıran, çok boyutlu düşünülmesi gereken, çalışanlar nezdinde saygı uyandıracak bir sanat. Çalışanlar artık net bir dille şirketlerden farklı şeyler istiyor. Bu nedenle ‘işveren markası’ şirketi eşsiz kılmak adına farklı ve zengin özellikleri çalışanlarına iletmeli. Ayrıca bu özellikleri fırsat bulduğu her ortamda yeni yetenekleri bünyelerine katmak ve ellerinde tutmak için anlatmalı” değerlendirmesini yaptı.

İşveren cazibesinin geçen yıla oranla yüzde 4 arttığının altını çizen Broek, “Çalışanlar nezdinde geniş coğrafyaya yayılmış ve ekonomik güvenilirliği olan şirketler ön plana çıkıyor. 23 ülkede gerçekleştirdiğimiz araştırmada en çok çalışılmak istenilen sektörleri IT, sağlık, otomotiv olarak tespit ettik” dedi.

Çalışanların beklentileri değişiyor

En büyük çalışan sayısı, kurumsal/kâr, en az 25 ülkede faaliyette bulunma, bütün ülkelerde aynı şirket ismi ile faaliyet gösterme ve çalışanların minimum % 30’unun yurtdışından istihdam edilmesi ile belirlenen Global Randstad Ödülleri’nde çalışanların işverenlerinden beklentileri de ölçümlendi.

Birkaç yıl öncesine kadar ‘uzun süreli iş güvencesi’ ve ‘rekabetçi maaş’ çalışanlar için birinci önceliğe sahipken, artık keyifli iş ortamı, iyi iş-hayat dengesi, zevkli iş kavramı daha çok ön plana çıkıyor.

Araştırmaya göre, erkek çalışanlarda kariyer beklentisi, güçlü yönetim kadrosu ve güçlü finansal yapıya bakarken; kadın çalışanlarda iş yeri atmosferi, iş-yaşam dengesi, erişebilirlik ve esneklik öne çıkıyor. Bununla beraber, genç çalışanlar eğitim, kariyer olanakları, iş kapsamı ve kariyer yönetimine daha fazla önem verirken, orta yaş ve üstü çalışanların maaş, iş güvenliği, finansal yapının gücüne, ulaşılabilirliğe ve esnekliğe dikkat ettiği görülüyor.

Dünyada çalışılmak istenen 50 şirket

“Global Randstad Award 2014” listesinde beğenilen ve çalışılmak istenen şirketler şöyle listelendi:

Accenture

Carrefour

 General Motors

  KPMG

 Samsung

Allianz

Citigroup

 GSK

  McDonalds

 Siemens

ArcelorMittal

Coca-Cola

 Hitachi

  Nestlé

 Sodexo

AT&T

Compass Group

 Honda

  Nokia

 Sony

AXA

 Deutsche Bank

 Honeywell

  Novartis

 ThyssenKrupp

BASF

Deutsche Post

 HP

  Panasonic Corp.

 Total

Bayer

 FedEx

  HSBC Holdings

  Pepsico

 Toyota Motor

BMW

 Ford

  IBM

  Philips

 Unilever

Bosch

 GDF Suez

  Ikea

Procter & Gamble

 UPS

Cargill

 GE

Johnson & Johnson

 PwC

 Volkswagen

(Sıralama A’dan Z’ye gerçekleştirilmiştir.)

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.