En büyük engel eğitim eksikliği

Sevgili Ayşen Akalın’ın geçtiğimiz ay bu köşede yayınlanan yazısında belirttiği gibi bugünlerde herkes “Dijitalde bir şeyler yapalım!” diyor. Ancak, gerek reklamveren tarafında gerekse de ajanslar ve yayıncılar tarafında eğitimli ve deneyimli eleman eksiği, önümüzdeki en önemli engel. IAB olarak eğitim ihtiyaçlarının tespiti için yaptığımız anket, katılımcıların %42’sinin dijital pazarlama alanındaki kişisel bilgi ve deneyimini orta ve altı bir düzeyde gördüğünü gösteriyor. Ankete katılanların yarısından fazlasının pazarlama endüstrisinde 5 yıldan daha fazla deneyimi olduğu düşünülecek olursa, dijital pazarlama konusundaki eğitim ihtiyacının büyüklüğünün gözardı edilemeyecek boyutlarda olduğu söylenebilir.

Anketimize göre, bilgi eksikliğinin en yüksek olduğu alanlar lead generation, oyun içi reklam ve

affiliate marketing. Bunları arama motoru pazarlaması ve optimizasyonu takip ediyor. Eğitime en çok ihtiyaç duyulduğu söylenen çalışma alanı ise stratejik planlama. Hedefimiz, bu sonuçlar doğrultusunda planladığımız eğitimleri yılın son çeyreğinde hayata geçirmek. Ayrıca, üniversite işbirlikleri ile sertifika ve lisansüstü eğitim programları oluşturmayı hedefliyoruz. Bu programlardan yetişecek öğrencilerin deneyim kazanabilmeleri için staj programı oluşturmak da planlarımız arasında. Bu çalışmalar, sektörümüzün eğitimli eleman eksiğinin giderilmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

2011’de IAB’nin davetlisi olarak iki kez Türkiye’ye gelen Mike Berry, büyük ilgi gören seminerlerinde uluslararası yarışmalarda ödül kazanmış dijital projeleri anlatmıştı. Örnek vaka paylaşımlarını sürekli kılmak adına IAB internet sitesi üzerinden ulaşılabilecek bir kütüphane açmaya karar verdik. Öncelikle ülkemizde gerçekleştirilen ve Mixx Awards’da ödül kazanan işlere yer vereceğimiz bu kütüphanenin, üyelerimizden gelecek vaka analizleri ile kısa sürede büyüyeceğine ve yeterli sayıda vakaya ulaştığımız zaman, sektörümüz için önemli çıkarımlar yapılabilecek bir kaynak haline geleceğine inanıyoruz.

Neslihan Olcay
IAB Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.