Site icon Campaign Türkiye

Elon Musk’tan yapay zekâ şirketi: X.AI

Yapay zeka konusundaki eleştirileri olan Elon Musk, X.AI Corp. adlı yeni bir yapay zeka şirketini kurdu.

ABD Nevada merkezli olarak Elon Musk tarafından kurulan X.AI şirketi, spesifik olarak “üretken” yapay zekâ konusunda araştırmalar yapacak.

Musk, uzun bir süredir yapay zekâ teknolojilerine savunan isimler arasında yer alıyor. Öyle ki bundan tam on yıl önce OpenAI’yı kurdu. Ancak 2018 yılında şaşırtıcı bir biçimde şirketin önetim kurulundan ayrıldı. Günümüzde ise Musk, OpenAI’nin asıl amacından saptığını ve ChatGPT’nin yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

Musk tarafından tercih edilen şirket isminin kesinlikle şaşırtıcı olmadığını belirtelim. Nitekim Musk’ın SpaceX ve Tesla araçları dahil olmak üzere ”X” harfine olan hayranlığını biliyoruz. Hatta Twitter’ın ana şirketi Twitter Inc. kısa süre önce X Corp. bünyesine dahil edildi.

Elon Musk’ın ChatGPT’ye rakip olup olmayacağı veya X.AI Corp için planları henüz bilinmiyor. Ancak bir süredir Musk’ın yapay zeka üzerinde yatırımlar gerçekleştirdiğini biliyoruz. Nitekim geçtiğimiz mart ayında, X.AI Corp’un baş isimlerinden biri olarak görülen bilim insanı Igor Babuschkin de dahil olmak üzere iki eski DeepMind araştırmacısı şirkete katılmıştı.

Exit mobile version