artwork

Elon Musk’tan yapay zekâ şirketi: X.AI

2 ay önce

0

Musk, OpenAI’ye rakip olabilir

Yapay zeka konusundaki eleştirileri olan Elon Musk, X.AI Corp. adlı yeni bir yapay zeka şirketini kurdu.

ABD Nevada merkezli olarak Elon Musk tarafından kurulan X.AI şirketi, spesifik olarak “üretken” yapay zekâ konusunda araştırmalar yapacak.

Musk, uzun bir süredir yapay zekâ teknolojilerine savunan isimler arasında yer alıyor. Öyle ki bundan tam on yıl önce OpenAI’yı kurdu. Ancak 2018 yılında şaşırtıcı bir biçimde şirketin önetim kurulundan ayrıldı. Günümüzde ise Musk, OpenAI’nin asıl amacından saptığını ve ChatGPT’nin yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

Musk tarafından tercih edilen şirket isminin kesinlikle şaşırtıcı olmadığını belirtelim. Nitekim Musk’ın SpaceX ve Tesla araçları dahil olmak üzere ”X” harfine olan hayranlığını biliyoruz. Hatta Twitter’ın ana şirketi Twitter Inc. kısa süre önce X Corp. bünyesine dahil edildi.

Elon Musk’ın ChatGPT’ye rakip olup olmayacağı veya X.AI Corp için planları henüz bilinmiyor. Ancak bir süredir Musk’ın yapay zeka üzerinde yatırımlar gerçekleştirdiğini biliyoruz. Nitekim geçtiğimiz mart ayında, X.AI Corp’un baş isimlerinden biri olarak görülen bilim insanı Igor Babuschkin de dahil olmak üzere iki eski DeepMind araştırmacısı şirkete katılmıştı.

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...