Site icon Campaign Türkiye

Elon Musk, Twitter’ı yönetecek yeni CEO’yu buldu

Elon Musk isim vermeden tweet attı, “~ 6 hafta içinde başlayacak!” Bu kişinin, geçen ay Musk ile ortak bir açılış konferansında yer alan NBCUniversal’in reklam başkanının olabileceğine dair söylentiler var.

Musk, tweet’inde: “Pozisyonum; ürün, yazılım ve sistem operatörlerinden sorumlu başkan ve CTO olarak değişecek.” yazdı. Açıklamanın ardından Tesla’nın hisseleri %2 yükseldi. Elektrikli otomobil şirketinin hissedarları, Musk’ın dikkatini Twitter’a çok fazla yöneltmesinden endişe duyuyor. Musk’ın Twitter’daki görev sürecinde kaos yaşandı; görevdeki ilk gününe şirketin yönetim kurulunu kovarak başladı, ardından tüm iletişim ekipleri de dahil olmak üzere personelin kabaca %80’i işten çıkarıldı. O zamandan beri platformun doğrulama sistemini yükseltti, içerik denetimini ve sahte haberlerin, yanlış bilgilerin yayılmasına karşı önlemleri azalttı. Güncel haberler sürpriz değil. Geçen sonbaharda 44 milyar dolarlık bir anlaşmayla Twitter’ı devralan Musk, şirketi uzun vadede yönetmeme niyetini çok net bir şekilde ortaya koydu. Kasım 2022’de bir Delaware yargıcına herhangi bir şirketin CEO’su olmak istemediğini söylemişti.

Bir başka tweet’inde: “İşi alacak kadar aptal birini bulur bulmaz CEO’luktan istifa edeceğim.” dedi.  Bu, kendi oluşturduğu ve uyacağına söz verdiği bir Twitter anketinde milyonlarca Twitter kullanıcısının ondan istifa etmesini beklemesinin ardından geldi.

Yine şubat ayında, yıl sonuna doğru yeni bir CEO atamasının muhtemel olduğunu belirtti. Musk yeni CEO’nun adını vermese de NBCUniversal’ın Reklam Başkanı Linda Yaccarino’nun pozisyonu devralmak için görüşmelerde bulunduğuna dair spekülasyonlar yaygın. İkili, geçen ay Miami’de ortak bir açılış oturumunda birlikte görünmüştü.

Wall Street Journal’a göre; Yaccarino, NBCU’da küresel reklam ve ortaklıklar başkanıdır, pazarlamacılar ve reklam ajanslarıyla kurduğu sağlam ilişkileriyle tanınır. Şu anda NBCU’da yıllık 13 milyar ABD doları tutarındaki reklam gelirini yönetiyor. NBCU’nun reklam satış başkanı olarak, şirketin reklam destekli Peacock akış hizmetinin başlatılmasında kritik bir rol oynadı ve on yılı aşkın bir süredir NBCU’da çalışıyor.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign Asia

Exit mobile version