Elini taşın altına koyan bir marka: Turkcell

Turkcell gerek görme engelli futbol ve bisiklet takımlarına desteğiyle, gerekse de Karanlıkta Diyalog gibi sosyal sorumluluk projeleriyle dikkatleri çekiyor. İletişim çalışmalarını reklamdan ibaret bırakmayan, projeleri ve sponsorluklarıyla da her zaman destekleyen markalardan biri olduğu için kendilerine sosyal sorumluluk çalışmalarını sorduk. Turkcell Pazarlama İletişimi Direktörü Ahmet Yaman ve Rafineri bize kampanya süreçlerini ve yaratmayı amaçladıkları toplumsal değişimi anlattı.

Turkcell olarak kurulduğumuz günden bugüne; hayata değer katan iletişim çözümlerimiz, teknolojimiz ve sosyal sorumluluk projelerimizle 34 milyonluk bir aileyiz. Dolayısıyla yaptığımız işleri bu bilinçle hazırlıyor ve tüm ülkemizi kucaklayacak bir dil kullanmaya özen gösteriyoruz. “Hayata bağlanma” sloganını bir felsefe olarak ele alıyor ve geliştirdiğimiz tüm ürün/hizmet/servislerimizin kalbine yerleştirmeye gayret ediyoruz.

Toplumun teknolojik açıdan kabiliyetlerini artırmaktan daha büyük bir sorumluluğa sahip olduğumuzu biliyoruz. Her geçen gün ileriye giden teknolojimizi sosyal sorumluluk işlerimizle buluşturuyoruz. Yaptığımız her şeyi de bizimle aynı yolda yürüyen müşterilerimizle paylaşıyor, iletişimimize taşıyoruz.

Türkiye’nin birçok farklı kültüre, sosyal ve fiziki koşullara ve imkanlara sahip olduğunun bilincinde olarak, neredeyse kurulduğumuz günden bu yana kendimizi “elini taşın altına koyan” bir marka olarak tanımlıyoruz. Spordan eğitime, kültürden sanata birçok sosyal sorumluluk projesinin altına imzamızı atıyor ve tüm projelerimizin odağına “fırsat eşitliği”ni koyuyoruz. Farklı imkân ve koşullar, ortak bir paydada buluşabildiğinde Türkiye kadar zengin bir coğrafyanın her yerinden kahramanlar, mucitler ve kaşifler çıkabildiğine defalarca şahit olduk.

Her biri birbirinden değerli sosyal sorumluluk projelerimizden biri de onlarca çocuğumuzun saklı yeteneklerinin ortaya çıktığı “Engel Tanımayanlar”.

Özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla 2015 Haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığımız Engelsiz Eğitim Programı çerçevesinde, engelli öğrencilerin eğitim ve istihdamına yönelik gelişimlerine destek olacak atölyelerin oluşturulması ve teknoloji sınıflarının donatımının sağlanması hedeflendi. Görme, işitme ve hafif zihinsel engelli okullarına yerleştirilen akıllı tahta, görüş kapasitesine özel bilgisayar ekranları, özel klavye ve ses sistemleri gibi daha birçok ürünle fırsatları eşitlemeye çalışıyoruz. Çünkü biz her çocuğun eğitim hakkının eşit olduğuna inanıyoruz.

2017’de iletişime taşıdığımız görme engelli kızımız Elif; Rabia, Esra, Ayşe, Harun ve niceleri gibi her gün karşımıza çıkan hikayelerden yalnızca bir tanesiydi. Türkiye’nin, geniş hedef kitlelere seslenen büyük reklamveren markalarından biri olarak, bu tip konuların yüksek sesle dile getirilerek farkındalığın artmasında önemli bir rolümüz olduğunu biliyorduk. TV’ye taşıdığımız Elif’in hikayesi, yılın en çok konuşulan kampanyası oldu ve milyonlara ulaştı. Yıllardır “Turkcell’le bağlan hayata” mottomuzdan yola çıkarak, teknolojimizle bağlanmayı nasıl somutlaştırdığımızı bir kez daha halkımıza anlatmış olduk.

Yine 2018’de iletişime taşıdığımız Hayat Tamircisi Hasan’ın hikayesi tüm Türkiye’yi derinden etkiledi. Hasan ona sunduğumuz teknolojilerle sokak hayvanlarına 3D printer ile protez bacak, yakın arkadaşına ise el yaptı. Turkcell olarak Hasan’ın bu muhteşem iyilikseverliğine sahip çıktık ve onu tüm Türkiye ile tanıştırdık.

Ampute Futbol Milli Takımı’nın tek sponsoru olarak “Yılın Spor Fotoğrafı” seçilen karede bulunmak, tüm Türkiye adına hepimize gurur verdi.

Tüm bunları yaparken, ülkemiz için en özel günleri de unutmuyor; Cumhuriyet Bayramı, Anneler Günü, Babalar Günü gibi kampanyalarımızla halkımızın kalbine dokunan reklam filmleri yapmaya devam ediyoruz.

İletişimimizi kurgularken Türkiye’nin Turkcell’i olarak sorumluluklarımızı unutmadan; birlik, beraberlik, eğitim eşitliği ve farkındalık yaratma bilinciyle hareket ediyoruz ve her geçen gün yepyeni konulara çözüm olmaya devam etmek için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

Turkcell Pazarlama İletişimi Direktörü Ahmet Yaman & Rafineri

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.