“Eğitime Uzanan Yol” projesi ile otizm atölyeleri

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edilen “Eğitime Uzanan Yol” projesi İle Tohum Otizm Vakfı, Kırşehir’de öğretmenlerle ve ailelerle bir araya geliyor.

 

“Eğitime Uzanan Yol” projesi; TANAP doğal gaz boru hattı güzergâhı üzerindeki Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Sivas, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir, Edirne, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Kırşehir, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Çanakkale ve Tekirdağ illerinde2017 yılından beri yürütülüyor.

Tohum Otizm Vakfı, otizm farkındalığına katkı sağlayan en büyük projelerden “Eğitime Uzanan Yol” Projesi kapsamında Grand Terme Hotel’de öğretmenler ve ailelerle bir araya gelecek. 15 – 16 – 17 – 18 Nisan tarihlerinde otizm atölyeleri ve uygulamalı eğitimler ile Kırşehir’de görev yapan özel eğitim öğretmenleriyle, 19 Nisan’da ise otizm farkındalık semineri ile aile ve bölge halkıyla buluşacak.

TANAP Doğalgaz Boru Hattı’nın geçtiği 20 ilde otizm farkındalığını arttıracak Eğitime Uzanan Yol projesi kapsamında Kırşehirlilerle otizm atölyelerinde buluşacaklarını belirten ve herkesi bu atölyelere davet eden Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer: “Bugün dünyada her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile doğuyor ve bu rakam her yıl artış eğilimi gösteriyor. Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitim. Otizmli çocukların nitelikli özel eğitim hizmetlerine kavuşmalarına ve otizm farkındalığına hizmet eden Eğitime Uzanan Yol projesi ve bu proje kapsamında yapılan her çalışma bizler için çok kritik. ” şeklinde konuştu. Mayıs 2018 itibarıyla 11 ilde toplam 33 özel eğitim sınıfının MEB standartlarına uygun şekilde eğitim materyallerinin dağıtıldığını, Haziran 2019 ‘a kadar 9 ilde daha 27 özel eğitim sınıfına MEB standartlarına uygun şekilde eğitim materyallerinin dağıtılacağını belirten Özer: “Gidilen illerde şimdiye kadar yaklaşık 1200 öğretmene eğitimler verildi, 1000’e yakın aileye ve yerel yönetim temsilcisine ulaşıldı.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.