artwork

Eğitim her zaman önceliklerimiz arasında…

7 ay önce

0

Her zaman vurguladığımız gibi, IAB olarak önceliklerimizden biri, endüstrimizin bilgiyle donanmasına katkıda bulunmak, ihtiyaçları yakından takip etmek ve bu doğrultuda farklı seviye ve ihtiyaçlara yönelik çeşitli eğitim programlarını hayata geçirmek.

Teknolojinin ihtiyacı medya, reklam teknolojileri ve platformları uygulama prensiplerine hakim profesyoneller yetiştirmek üzere planlandığımız “IAB Uygulamalı Medya Okulu” başlıyor! Bu programın en önemli özelliği, başvurular arasından sektörümüzün ihtiyaçları doğrultusunda titizlikle seçilmiş adayları, hemen işe başlayabilecek yetkinliklerle donatarak sektörümüzün tüm paydaşlarındaki yetenek ihtiyacına katkıda bulunması olacak. 

Yetenek ihtiyacı o kadar fazla ki, bizim eğitimlerimiz sektör için tek çözüm olamaz Farklı eğitimler ve/veya sektör tecrübesi sonucu sahip oldukları dijital pazarlama bilgisine sahip yeteneklerin bilgilerinin, yetkinlik düzeylerinin tanımlanması, değerlendirilmesi, standarta oturtulmalası ve karşılaştırılmalarını sağlayacak bir ölçüm sisteminin hem adaylar hem de iş veren firmalar penceresinden yeteneği ölçmek ve doğru yeteneğin doğru doğru pozisyona yerleştirilmesi açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. 

Bu amaca yönelik, IAB Polonya tarafından geliştirilen ve 9 Avrupa ülkesinde geçerli olan DIMAQ yetkinlik ölçme ve değerlendirme sistemini Türkiye’de de uygulamaya başlıyoruz. 

DIMAQ, uygulandığı ülkelerde geçerliliği olan uluslararası bir sınav. Pek çok Avrupa ülkesi de DIMAQ sistemini hayata geçirmek üzerine çalışıyor. Sınav, strateji, planlama, reklam formatları, sosyal medya ve içerik pazarlaması, mobil pazarlama, hukuk, e-ticaret, hedefleme, programatik, ölçümleme, arama motoru, dijital reklam teknolojileri, dijital reklam pazarı, fiyatlama modelleri dahil olmak üzere 12 konuyu kapsıyor. Sektörümüzün dinamik yapısı gereği DIMAQ soruları da düzenli olarak güncelleniyor. Sınav sonucu kazanılan DIMAQ skoru 2 sene süreyle geçerli oluyor. Bu yenileme sistemi kişileri bilgi birikimlerini sistematik olarak güncellemeye teşvik ediyor.

Sektörümüzün sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak için yeni proje ve programlar üzerinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 

Zeynep Taptık Bilgen

IAB Yönetim Kurulu Üyesi

IAB Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.