Site icon Campaign Türkiye

Effie’de yenilik yılı!

Effie heyecanı bu yıl pek çok yenilikle geliyor. Başvuru şeklinden jürinin değerlendirme sistemine, kategorilerin yapısından özel ödüllere katılım limitine kadar bu yıl Effie’nin çıtasını yükseltecek bir dizi değişiklik var.

Bence en önemli değişikliklerden bir tanesi: 1+1 kuralı. Bu kural sayesinde, ana kategoriden giriş yapan bir başvuru artık ek olarak sadece bir özel ödüle başvurabilecek. Her iki başvurunun da kategoriye özel case’lere sahip olması tavsiye ediliyor. Bu da hem case’lerin hem de kategorilerin kalitesini yükseltecek.

B2B kategorisi yıllardır tanımı çok net olmayan bir kategoriydi, bu durumun önüne geçildi. Turizm-Eğlence ve Restoran kategorileri birleşti.

Yeniden doğanlar kategorisinin tanımı değişti. Artık bu kategoride bir süredir pazar payı kaybı yaşayan markaların geri dönüş hikâyeleri değerlendiriliyor olacak. Çok daha heyecanlı bir kategori haline geldi yani. Böylece, geçen yıllardaki lansman/relansman karmaşasının da önüne geçilmiş oldu.

Hem bu değişiklikler sayesinde hem de jüri nezdinde bu yılın ana teması: Kalite.

Kurgulanan yeni değerlendirme sistemiyle gerek finalist olsun, gerek ödül alsın bütün case’lerin kaliteli olması, çıkan sonucun herkes için tatminkâr olması ve sektörün çıtasını yükseltmesi hedefleniyor.

Reklamın amacı markaların pazarlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktır. Effie ise ticari etkinliği yüksek, sonuç getiren reklam ve pazarlama iletişim kampanyalarını seçerek ödüllendirir. Bu yıl jürinin Effie’nin bu “purpose”ını hiç aklından çıkarmadan değerlendirme yapacağına ve sektörümüzün kalitesine katkı sağlayacağına eminim.

 

Volkan İkiler
Reklamcılar Derneği Asbaşkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version