Effie’de jüriyi ikna edecek başarı

Effie kazanmak kıymetlidir. Kampanyan önce halk oylamasından geçer, sonra jüriyi ikna eder. En az yetenek kadar tekniğe de önem verilir. Ne güzel sesler detone olup elenir.

Bunun için kampanyanın başarı öyküsünü en ikna edici şekilde anlatman gerekir.

Hâlâ vakit varken Effie formuyla ilgili en önemli 5 noktayı buraya not alıyorum:

1. Dertleş: Pazarda rekabet güçlüyse bulduğun çözümün değeri de yüksek olur. Senin o duran pazarı canlandıran %5’lik artışın jüriye çok az gözükebilir. Hangi zorlukları aştığını anlat ki sektörü bilmeyen jüri bile başarını görsün.

2. Netleş: Neyi başarmak istediğin net olsun. Hedeflerde rakamlar konuşsun, sonuçlar hedeflere birebir cevap versin. Burada en kritiği, karşında sürekli “Nereden biliyorsun?” diye soran birini hayal etmen. Onu şüphelendirme, her bilgiyi kanıtla. Şirket / araştırma adı, tarih aralığı, araştırmanın bazı eksiksiz olsun.

3. Ayıkla: Elinde bir sürü data, bir sürü sonuç var. Ama hepsi senin kampanyanla ilgili olmayabilir. Zorluk ve hedeflerinle en alakalı olanları seç. Örneğin, 20 tane imaj skorunun artması değil reklamınla ilgili olanların artması değerli. Sadece onları gösteren, çok hızlı okunabilen grafikler hazırla.

4. Karşılaştır: “Markan kime göre, neye göre başarılı oldu?” Pazarın ortalamasını, kategori liderini ya da kendini nasıl aştığını göster. Aynı durum dijital göstergeler için de geçerli. Reklamı YouTube’da 1 milyon kişi izlemiş, genç kızlar like’lamış olabilir. Bunları da rakiplerle ya da hedef kitlende popüler olan içeriklerle karşılaştırırsan başarısı daha net anlaşılır.

5 – Birleş: Effie’de güçlerini birleştiren, dataları birlikte analiz eden ajans ve müşteri, sahnenin de tadını çıkarıyor. Sahnedeki kalabalık selfie’ler bunu gösteriyor.

Ne demiş John Lennon, “A dream you dream alone is only a dream. A dream you dream together is reality.”

Herkese bol ödüllü bir yıl olsun.

Ceren Şehitoğlu
RD Üyesi

Bu yazı Campaign Türkiye Mart 2016 sayısında yer almaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.