Site icon Campaign Türkiye

Effie Etkililik Index’inde Türkiye’den 18 ajans

WPP, Effie Etkililik Index’inde global ajans holding grubu olarak zirvede yer aldı. Dördüncü kez zirveye çıkan WPP’yi Omnicom ve IPG takip etti.

Effie Worldwide yönetim kurulu başkanı Carolyn Everson, “Effie Worldwide’ın yıllık Effie Index’i istisnai fikirlerle çalışan ve küresel anlamda iş yapış şekillerinde fark yaratan kuruluşlara takdim ediliyor. Bu yılın kazananları hem kendi sektörlerinde hem de yaratıcı endüstride başarılı sonuçlar elde eden kuruluşlar oldu” ifadesini kullandı.

En etkili network ajansları sıralamasında ise BBDO Worldwide birinci sırada kendine yer bulurken, McCann WorldGroup ikinci ve Ogilvy&Mather üçüncü sırada yer aldı. BBDO CEO’su Andrew Robertson, “Effie, dünyanın en önemli referans noktalarından biridir” ifadesini kullandı.

Coca-Cola Company, Unilever‘i geride bırakarak en başarılı pazarlama şirketi olurken kuruluş aynı zamanda en etkili marka unvanının da sahibi oldu.

 

 

 

 

 

Rapora göre ajanslar da kendi aralarında sıralandı. Buna göre Türkiye’den TBWA/İstanbul en etkili 10 ajans arasında gösterildi. TBWA/İstanbul’un 10’uncu sırada yer aldığı listede Mindshare 22, Medina Turgul DDB 27, Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi 43, Alice BBDO 65, Alametifarika 78, Grey İstanbul 85, Leo Burnett İstanbul 89’uncu sırada yer aldı.

Bağımsız ajanslar arasında ise Alametifarika 8’inci sırada kendine yer bulurken Blab 14, Plasenta 18, People Communications 40, Rabarba 52, Wanda Digital 52, Sesli Harfler 61’inci sırada yer aldı. Happy People Project, Concept ve Lamba Digital 86’ncı sırayı paylaştı.

Exit mobile version