artwork

E-ticarette yükseliş iş birlikleriyle ortaya çıkacak

2 sene önce

0

Geometry Global’den Evren Gülyaşar, pandemi ile birlikte yükselen bir değer haline gelen e-ticaretin önümüzdeki yıllarda ne gibi fırsatlar sunacağına değiniyor.

Her yıl e-ticarette artış çift haneleri buluyor. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte 2020’nin en güçlü e-ticaret yıllarından biri olmasına şimdiden kesin gözüyle bakılıyor. Hep birlikte yaşadığımız bu tarihi dönemin sonunda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı aşikar. Kaçımız marketlere zorunda olmadıkça gidiyor, teslimat uygulamaları yerine kapalı bir ortama girmeyi tercih ediyoruz?

COVID-19 ile birlikte bir süredir otomatik pilota alınmış birçok konu yeniden masaya yatırılmaya başlandı. Yeni yıl ile birlikte birçok farklı sektördeki oyuncunun daha fazla işbirliği yapma ihtiyacı duymasını bekliyoruz. Birçok markanın şimdiden teslimat uygulamalarında yerini alması, envanterdeki hızlı gelişim de işbirliğinde atılan ilk adımlar olarak düşünülebilir.

Dijital dünyada hızlanmak isteyen markalar, kısa dönem stratejik yaklaşımlarında öne geçmek için de iş birliklerinin gücünden yararlanmaya mecburlar. Ortak veri tabanları, bilginin paylaşımı, daha şeffaf bir dünyanın kapılarını aralıyor. Kantar’ın gerçekleştirdiği 2021 beklentiler araştırmasında da sektörün profesyonelleri, özellikle performans takibi, ölçümleme, raporlama ve analitik konularında iş birliği fırsatı gördüklerini belirtiyor.

Elbette tüm pazarlamacıları yakından ilgilendiren GDPR ve verinin korunmasına yönelik tüketici beklentileri, bu iş birliklerinin anonim ve tamamen gizli kalacak şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Verinin entegre edilmesi ve alışverişçi içgörülerinin, ekosistemdeki birden fazla platformdan gelmesi markaları hiç olmadığı kadar ilgilendiriyor. Markaların e-ticaret platformlarına, platformların da markalara ihtiyacı ve dolayısıyla entegrasyonu her geçen gün artıyor.

Önümüzdeki 5 yılda en büyük e-ticaret fırsatları neler olacak?

Aynı araştırma sonuçlarına göre, sektörün profesyonelleri için önümüzdeki 5 yıl içerisinde satışları artırmak için belirleyici konuların başında kullanıcı deneyimi (UX) yer alıyor. Gelişen veri imkanları doğrultusunda tüketicileri daha doğru hedefleme imkanı ile yaratıcı içerikler ve yeni reklam alanları için ortaya çıkacak fırsatlar pazarlama uzmanlarını heyecanlandıran diğer konular.

Elbette sosyal ticaret, satış ekipleri ile dijital reklamcıların yakınlaşması, daha iyi teslimat şartları, D2C, ses ile arama, nesnelerin internetine dahil edilen cihazlar, görsel ile arama yapma, artırılmış gerçeklik ve chatbot’lar ise beklentileri karşılamak için her geçen gün gelişim yarışındalar. Bazılarını şimdiden hayata geçirdiğimiz bu konu başlıkları önümüzdeki yıllarda da belirleyici olmaya devam edecek. Bizler de satış ekipleri ile dijital pazarlamacılar arasında köprü olarak bu belirleyicileri, yaratıcı şekilde e-ticarete taşıyoruz!

 

Evren Gülyaşar

Head of Digital Commerce and Communication

 

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 104. sayısında yayımlanmıştır.