E-ticarette reklamcılığı neler bekliyor?

Dijital reklamın kilit noktasının, doğru reklamı doğru insana doğru sayıda göstermek olduğundan, her mecraya özgü bir reklam içeriği ve yöntemi geliştirmek daha karmaşık hale geliyor. Örneğin masaüstü bilgisayardan bir siteye giren kişi ile tabletinden ya da mobilden başka bir siteye giren kişinin profilleri benzer olsa da davranış modelleri farklılık gösterebiliyor. Değişik yaş grupları kendilerine özgü davranış modelleri sergiliyor, örneğin Z kuşağı için artık farklı hedeflemeler ve stratejiler öne çıkıyor. Retargeting dediğimiz yeniden hedefleme konusu yapay zekânın da desteğiyle akıllı bir hale bürünüyor ve stratejik bir hamle konumuna geliyor.

Dijital reklamcılıkta yapay zekanın ön planda olduğu bir diğer konu ise verimliliği ölçmek için kullanılan A/B testleri. Bu testler ile hangi şartların sağlanması halinde daha çok etkileşim yakalanabileceğinin tespitini yapıp, ilgili mecrada en iyi performans gösteren alternatifle devam etmek mümkün. Hedef kitlenin tercihlerini anlamamıza yardımcı olan bu testler, bannerın büyüklüğü, tasarımı ve mesajı gibi birçok unsurda belki de yüzlerce alternatif üretmeyi gerektirebiliyor. Zaman ve maliyet tasarrufu sağlarken reklam verimliliğini arttıran bu uygulamalar; yapay zeka teknolojilerine ve dijital pazarlama ekiplerine yapılan yatırımın ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Gündemimizde hâlâ tüm dünyayı etkisi altına almış bir pandemi gerçeği var. Pandemi, dijitalde gördüğümüz bazı eğilimleri hızlandırmakla kalmadı, aynı zamanda bazı beklenmedik değişiklikleri de beraberinde getirdi. E-ticaret sektörünün öngörülenden çok daha hızlı gelişmesini ve büyümesini sağladı. Bu büyümeyle birlikte yıldızı parlayan dijital reklamcılığın artan faydasına paralel olarak itibarı da yükseldi. Bunun sonucu olarak önümüzdeki dönemde dijital reklama ayrılan payın daha da artacağını öngörüyoruz.

 

Burak Ertaş

IAB Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.