Site icon Campaign Türkiye

E-ticaretin önlenemez yükselişi

Birçok markanın hedef kitle markajına giren Z kuşağı teknolojinin içine doğan ve kendisini özel hissettiren markalardan yana tercihini kullanan bireylerden oluşuyor. Gelecekteki müşterilerimizin beklentilerine yanıt vermek e-ticaret ile mümkün olacak.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bireylerin günlük yaşam tempolarında kendisine kolaylık sağlayacak, zaman kazandıracak ürün ve uygulamalara yönelmesi tüketici satın alma alışkanlıklarını online kanallara yönlendirmişti. Biz de şirket olarak hali hazırda dijital kanallara yatırım yapıp, bu alanda farklılaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Ancak pandemi dönemi online satışın ciddi bir ivme kazandığı bir süreç oldu. Ülkemizde özellikle de pandeminin yoğun bir etki gösterdiği Mart, Nisan ve Mayıs aylarında e-ticarette çok yoğun bir hareketlilik görüldü. Ticaret Bakanlığı tarafından, 2020’nin ilk 6 aylık dönemindeki e-ticaret hareketliliğini ele alan istatistikler paylaşıldı, ikinci yarı verilerinin de e-ticaretin yıldızını parlatmaya devam ettiğini görüyoruz. Bakanlık verilerine göre Türkiye’de e-ticaret hacmi 2019’un ilk 6 ayında 83,3 milyar TL iken, 2020’nin ilk 6 ayında 91,7 milyar TL’ye ulaştı. Böylelikle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19’luk bir büyüme gerçekleşti. Pandemi, markalara iş süreçlerini hızlı bir şekilde yeniden yapılandırma imkanı tanırken, hem dijitalleşmeye ivme kazandırdı hem de e-ticaret sektörünün mevcut büyüme trendine katkı sağladı.

İnsanlar sosyal izolasyonu sağlamak için evde kaldığı ilk haftalarda alışveriş yapmakta çekimser davrandılar. Ancak bu tutum kısa süre sonra değişti. Tüketici ihtiyaçlarını ertelemeyip, satın alma eğilimi gösterdi. Bugün geldiğimiz noktada tüketicin hem ürün araştırma ve yorum inceleme hem de satın alma kararlarını e-ticaret kanallar üzerinden gerçekleştirdiğini gözlemliyoruz.

Daha önce yaşadığımız hiçbir tecrübeye benzemeyen bu süreç, zaten uzun zamandır mesai harcadığımız dijitalleşme sürecine inanılmaz hız kazandırdı. Zorunlu haller dışında evlerden çıkılmadığı, insanların evde kalarak ev işleriyle ve mutfakta daha fazla zaman geçirdiği, aynı zamanda evdeki eksikleri daha net görebildiği bu süreçte, tüketicinin ihtiyaçlarını gidermek için yeni ve farklılaşan müşteri hizmetleri uygulamaları ve tüketici ihtiyacını çözmeye yönelik ek kampanyaları devreye aldık.

Şirket olarak 10 yıldır uyguladığımız entegre perakende sistemi sayesinde taleplere çok hızlı yanıt verebiliyoruz. E-ticaretin gelişmesi fırsatları beraberinde getiriyor. Esnek yapımız sayesinde hızla koşullara uygun hareket etme kabiliyetine sahibiz. COVID-19 kapsamında hayata geçirdiğimiz en önemli uygulama “24 saatte teslim” oldu.

Perakende de devrim niteliğinde olan bu uygulama ile Vestel.com.tr üzerinden alınan ürünlere, Türkiye’nin her yerine 24 saatte teslim sözü verdik. Sektörümüzde bir ilk ve tek olan bu uygulama ile bize ve ürünlerimize ihtiyaç duyan herkesin yanında olduk. Hem müşterilerimizin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde giderdiğimiz hem de bayi ağımızın satışlarına katkı sunduğumuz devrim niteliğinde bir uygulamaya imza attık.

Ülke çapında virüse karşı verilen mücadeleye katkı sunmak, salgının yayılmasını önlemek ve gereksiz temasta bulunmamak amacıyla müşterilerimize yönelik bir uygulama daha geliştirdik: ‘Çözümü Var’ adlı web sitemiz. cozumuvar. vestel.com.tr’de teknik desteğe ihtiyaç duyan müşterilerimize videolu anlatımlarla yardımcı olmaya çalışıyor ve gereksiz temasları engelliyoruz.

Salgın nedeniyle Türkiye’deki hanelerin dörtte biri daha çok alışveriş yaptı. Daha çok alışveriş yapılınca da evlerindeki buzdolaplarının veya derin dondurucuların yetersiz kaldığını gördüler. Evde daha fazla zaman geçirince de ev eşyalarında farklı ihtiyaçlar ortaya çıktı. Pandemi döneminde hem genel pazarda hem de Vestel’de özellikle geniş hacimli buzdolabı ve derin dondurucu satışlarımızda ciddi bir artış oldu.

Evde geçirilen sürelerin artmasıyla yemek yapma alışkanlığı da arttı. Bu da küçük ev aletleri kategorisi içerisinde özellikle yiyecek hazırlama ürünlerinde bir artışa neden oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine baktığımızda Vestel’in gıda hazırlama, kettle gibi küçük ev aletleri kategorilerinde pazar payını artırdığını gördük. Bunda gerçekleştirdiğimiz online özel kampanyaların da etkisinin büyük olduğunu biliyoruz.

Tüketici bu dönemde ekstra hijyen sağlayan ürünlere yöneldi. Mücadele ettiğimiz salgının getirdiği ekstra hijyen koşulları da tüketiciyi satın alma eylemi sırasında etkiledi. İçerisindeki havayı temizleyen buzdolabımız, yaydığı doğal ışık ile zararlı oluşumları engelleyen bulaşık makinemiz, özel ışıklarla yıkadığı çamaşırlarda ekstra hijyen sağlayan çamaşır makinemiz ve özel teknolojili süpürgelerimiz müşterilerimiz tarafından ilgi gördü. Hijyen odaklı ürünlerimizin ön plana çıktığı bu dönemde müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek teknolojiye sahip olmak, bizlere özellikle Ar-Ge ve tasarım konusunda isabetli kararlar verdiğimizi kanıtladı.

Vestel olarak sahip olduğumuz vizyon, teknolojik gelişimlerin öncüsü olma misyonumuz sayesinde bugün insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerin başında gelen hijyen konusunda bireylere ürün sunabiliyoruz. İki yıl önce Avrupa’nın en önemli tüketici elektroniği fuarlarından IFA’da tanıttığımız Gün Işığı teknolojimiz de bunun en iyi örneklerinden biri. Ar-Ge ekiplerimizin iki yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı hijyen odaklı ürünler bugün en çok beğenilen ve talep gören ürünlerimiz arasında. Doğadan ilham alarak ürettiğimiz gün ışığı teknolojisini tüketicinin beğenisine sunmamız pandemi dönemine isabet etti. Hem insanlara hem de dünyaya fayda yaratma amacıyla, tüketicilerimizin talep ve ihtiyaçları çerçevesinde geliştirdiğimiz; Gün Işığı Teknolojisi ile çok özel ürünler ürettik. Güneş ışığı yaşamımızı beslerken, aynı zamanda temas ettiği noktalarda hava kalitesini artırarak, bizi zararlı oluşumlara karşı koruyor. Bu teknolojiye sahip buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makineleri ile klimalar bireylerin daha güvenli, steril ve hijyenik ortamlara ulaşması konusunda onlara destek oluyor. Bu dönemde hepimizin en büyük sorununa da çözüm bulan gün ışığı teknolojisi özel ışıkla 29 dakikada çamaşır, ayakkabı, kağıt para, kredi kartı, cüzdan gibi günlük hayatta sık temas edilen birçok eşya kolayca hijyenik hale getiriyor. Vestel olarak tüketiciyi, onun ihtiyaç ve taleplerini merkeze alan yaklaşımımızla ürettiğimiz bu teknoloji mevcut durumda ihtiyaç duyulan hijyeni sunuyor. E-ticaretin önlenemez yükselişi devam edecek. Küresel ölçekte de eğilim bu yönde. Eğer offline satın alma deneyimlerini mümkün olduğunca online platformlara da taşıyarak tüketici talep ve beklentilerine yanıt vermeyi sürdürürsek; özelleştirilebilir seçenekler, hızlı teslimat ve güvenli alışveriş gibi avantajları tüketici pandemi sona erdiğinde de görmezden gelmeyecektir. Tüketici genel olarak yeni teknolojilere hızla adapte oluyor ve bundan memnuniyet duyuyor. Ayrıca birçok markanın hedef kitle markajına giren Z kuşağı teknolojinin içine doğan ve kendisini özel hissettiren markalardan yana tercihini kullanan bireylerden oluşuyor. Gelecekteki müşterilerimizin beklentilerine yanıt vermek e-ticaret ile mümkün olacak.

Duygu Badem Uylukçuoğlu
Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version