artwork

E-ticaretin de kuralları var

2 yıl önce

0

Geçtiğimiz ay, kuruluşuna liderlik ettiğimiz Dijital Pazarlama İletişimi Platformu DPİP’in katkılarıyla “E-Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile uygulama açısından şirketleri neler bekliyor?” konulu çok önemli bir webinar gerçekleştirildi. 

Webinar’da dört derneğin üyelerinden gelen soruları samimiyetle yanıtlayan ve kanun değişikliği sonrasında ilk kez açıklama yapan değerli konuğumuz, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Elektronik Ticaret Daire Başkanı Mehmet Kayış’ın ifade ettiği gibi, bu kanun düzenlemesiyle e-ticaretin dengeli bir şekilde büyümesi ve tüm paydaşların haklarının korunmasını amaçlanıyor.

Hep söylenen gerçek, dijitalin evrim hızına her konuda hazırlıksız yakalandık ki pandemi sürecinin baş aktörü perakende sektörünün de bundan payını alması kaçınılmazdı. Hele ki şu anda bize milattan önceki gibi görünen şartlara göre hazırlanmış e-ticaret kanununun düzenlenmemesi düşünülebilir mi?

Yeni düzenleme ile inanıyoruz ki pazarın dengeli ve kurallı büyümesi, haksız rekabet ve tekelleşmenin önlenerek pazara yeni aktörlerin girişinin kolaylaşması, fikri mülkiyet haklarının ve inovasyon ortamının korunması için önemli adımlar atılacak. 

En başta “çok önemli bir Webinar” dedim çünkü bu sohbet öncesi her düzenleme çıkışında endişeye kapılan sektörümüz “katı sınırlamalar” yerine dünyadaki uygulamalar ile benzer “etik rekabet şartları ve çağa uygun kurallar” geleceğini görerek rahat bir nefes aldı. 

Bir anda, hem reklam mecrası hem de reklamveren olan e-ticaret kuruluşları, daha önce hiç reklam yapmamış olan ama hatırı sayılır reklamveren haline gelen firmalar, ülkenin en uzak köşesinden ürünlerini satmanın kolay yolunu bulan üreticiler, hiç alışveriş yapmamış ama mecburiyetten başlayıp yeni çevrimiçi alışveriş bağımlıları olan müşteriler, herkes artık biliyor ki e-ticaretin de bir “raconu” olması gerek. 

Tedarikçiden başlayan ve birçok istasyona uğradıktan sonra tüketicide sonlanan sanal alışveriş yolculuğu artık daha güvenli olacak.  Ne diyelim, geç olsun güç olmasın.

 

Dilhan Kolko Yıldız

RVD Genel Koordinatörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 127. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
2024 Medya bütçeleri ne olacak!

RVD ile Reklam Üzerine...

RVD ile reklam üzerine

Önceliğimiz, reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği...