Site icon Campaign Türkiye

E-ticaret kanalında da sektör lideriyiz

Son 20 yıldır büyük bir dijital dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Ülker olarak, bu dönüşümü yakından takip ediyor ve iş süreçlerimizde dijitalleşmenin getirdiği yeni imkân ve teknolojilerden en üst seviyede yararlanıyoruz.

İş süreçlerimizdeki dijitalleşme yanında, tüketici iletişimlerinde de dijital mecraların payı da önemli ölçüde artış gösterdi. Ülker olarak pandemi öncesinde de toplam medya yatırımı içerisindeki dijital payı artırmıştık. Ancak pandemiyle birlikte tüketicilerin daha çok evde vakit geçirmesi ve dijital mecralarda etkileşimlerinin artması bu süreci daha da hızlandırdı. 2020 yılında dijital mecra harcamalarımızı bir önceki yıla göre yaklaşık %80 oranında artırdık. 

Diğer yandan pandemiyle birlikte büyüyen e-ticaret kanallarındaki tüketici davranışlarını anlamak için de çalışmalar yaptık. Bu doğrultuda e-ticaret alanındaki yatırımlarımızı hızlandırdık. Gerek kanala özel ürünler gerekse satış odaklı reklam yatırımlarıyla e-ticaret kanalında da atıştırmalık sektörünün lider markası olmayı başardık Örneğin ilk defa sevdiklerimizden ayrı geçirdiğimiz bayram dönemlerinde uzakta yaşayan ve ziyaretine gidemediğimiz yakınlarımıza gönderebilmek için çikolata ve şekerleme hediyelik ürünlerin bir arada olduğu seçenekler hazırladık. Bu yıl da bayramda e-ticaret kanallarında benzer uygulamalarımız olacak.

İkonik markalarımız da dijital mecrada payını artırdı

Hem alt markalarımız hem de Ülker ana marka olarak sosyal medya ve video kanallarını yoğun kullanıyoruz. Özellikle pandeminin ilk döneminde değişen tüketici beklenti ve motivasyonlarına hızlı şekilde cevap verebilmek ve onlarla duygusal bağ kurmak için dijital mecraya özel, çok sayıda kampanyayı hayata geçirdik. “Nasıl Üretilir?” video serimizle fabrikalarımızın kapılarını açtık. Halley, Ülker Çikolatalı Gofret, Pötibör’ün nasıl üretildiğini, görüntüler eşliğinde tüketicilerimizle paylaştık. Anneler ve Babalar Gününde, bu özel günleri kendi anne babalarından ayrı geçiren sağlık çalışanlarımız adına TEMA Vakfı aracılığıyla Ülker Güzel Ülkem Ormanı’nda 20.000 fidanı toprakla buluşturduk ve projemizi “sağlık çalışanlarımıza teşekkürlerimizle” diyerek sosyal medyada iletişime taşıdık. 

Dijitalde herkesin kalbine dokunacak bir sürdürülebilirlik serüveni: Doğa Bize Emanet!

Bu yılın bize en heyecan veren dijital işlerinden biri de Ülker Güzel Ülkem Doğa Bize Emanet video serisi oldu. Sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmayı hedefleyen 6 bölümlük seride hem Ülker’in sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında neler yaptığını paylaşıyor hem de kaynak israfını önlemek için evde, günlük yaşamda neler yapılabileceğine dair ipuçları vermeyi hedefliyoruz. BrandLift araştırması sonuçlarına göre; videoları izleyen kitlede Ülker, FMCG sektöründe sürdürülebilirlikle en çok ilişkilendirilen marka oldu. 

Dijitalde öncü uygulamalarımız devam edecek

Tüm bunların sonucunda, geniş çaplı gerçekleştirilen “Marka Sağlığı” araştırması sonuçlarına göre Ülker, 2020 yılında “akla ilk gelen marka olma” skorunu +6 puan artırdı. Markayla gönül bağı, güven ve marka arzusu skorları geçen yıla kıyasla anlamlı şekilde arttı. Bu artışın genç hedef kitlede daha yüksek olmasında mecra seçimlerimizin de etkili olduğunu düşünüyoruz. 

Ülker olarak; önümüzdeki süreçte toplam medya yatırımlarında dijital mecraların payını artırmaya devam edeceğiz. Dijital mecralar bize birçok yenilikçi uygulamayla kişiye özel mesaj verme ve etkileşimi artırma imkânı veriyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için hayata geçirdiğimiz Instagram artırılmış gerçeklik filtresiyle istedikleri yerde sanal ağacını diken tüketicilerimiz adına biz de 10.000 gerçek fidanı toprakla buluşturacağız.

Aslı Özen Turhan

Ülker CMO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version