artwork

Dyson Demo VR: Dijital ve fiziksel dünyayı birleştiren teknoloji

1 sene önce

0

Dyson yeni duyurduğu sanal gerçeklik teknolojisi ile perakende anlayışına yeni bir soluk getiriyor. Yeni uygulama ile kullanıcıların VR gözlüğüyle Dyson teknolojisini kendi evlerinden deneyimlemeleri ve test etmeleri sağlanıyor.

Yeni Dyson Demo VR, kullanıcıların Dyson ürünlerini çevrimiçi bir ortamda test etmelerine ve deneyimlemelerine olanak tanıyor. Kullanılan teknoloji, Dyson mühendislerinin laboratuvarda yeni ürün ve yazılım geliştirmek ve test etmek için kullandıkları görselleştirme ve simülasyon teknolojilerinden yararlanılarak geliştirildi.

Dyson’ın geliştirdiği bu yenilik hem fiziksel hem de çevrimiçi ortamda doğrudan perakendeye artan ilginin bir parçası. Sanal deneyim mağazalarının, Dyson’ın COVID-19 salgını sırasında 30’unu dünyanın belirli noktalarındaki şehir merkezlerinde açtığı toplam 318 fiziksel Dyson Demo Store’a uygulanması ve 2022 yılında 23 mağazaya daha entegre edilmesi planlanıyor. Henüz ülkemizde kullanımda olmayan uygulamanın yeni mağaza yatırımları ve gelişmelerle önümüzdeki dönemde Türkiye’de de hayata geçmesi ön görülüyor. 

Markanın Kurucusu ve Baş Mühendis James Dyson, yeni VR teknolojisi hakkında şu şekilde konuştu: “Mühendisler olarak yeni teknolojiler geliştirmekle ilgileniyoruz ve insanların teknolojilerimizi nasıl anladığını da önemsiyoruz. Uzun yıllardır laboratuvarlarımızda yeni ürünler tasarlamak için sanal gerçeklik teknolojilerinden yararlanıyorduk. Şimdi aynı teknolojileri insanların ürünlerimizi keşfetmeleri için geliştiriyoruz.“

Dyson Demo VR

Dyson Demo VR, 19 Kasım 2021 tarihinden itibaren Oculus üzerinden kullanıma açılan ilk ve kendi alanında tek sanal mağaza olma özelliğine sahip. Uygulamanın önümüzdeki dönemde güncellenmesi ve yeni özellikler ile geliştirilmesi bekleniyor. Yeni Dyson VR teknolojisiyle, Dyson Supersonic saç kurutma makinesini, Corrale saç düzleştiriciyi ve Airwrap saç şekillendiriciyi çeşitli saç tiplerinde deneyimlemek, zemini aydınlatmak ve gizli tozları açığa çıkarmak için lazer teknolojisini kullanan yeni Dyson V15 Detect kablosuz süpürgeyi de test etmek mümkün.

Dyson mühendisleriyle yapılan röportajlara ve görsel animasyonlara yer veren teknoloji, Dyson teknolojilerinin iç yapısına göz atmaya olanak tanıyarak, her birinin nasıl çalıştığı hakkında bilgi veriyor. Aynı zamanda, kullanıcıların yaşam alanı için doğru ürünü aldığından emin olmak adına Dyson teknolojisinin evlerde nasıl çalıştığını da gösteriyor. Dyson, Demo VR programına ileriki dönemde Dyson uzmanıyla evinizdeyken rahatça konuşabileceğiniz sanal bir alışveriş deneyimi de dahil etmeyi planlıyor. 

Dyson E-Ticaret Direktörü Sean Newmarch, “Dyson Demo VR, teknolojilerimizi müşterilerimiz için hayal gücünün ötesinde bir şekilde tanıtabileceğimiz anlamına geliyor. Laboratuvarlarımızda ürün geliştirirken kullandığımız teknolojiler sayesinde Dyson ürünlerinin nasıl çalıştığını ve neden fark yarattıklarını müşterilerimize daha iyi açıklayabiliriz.” dedi.

Laboratuvardan eve gelen teknoloji

Son on yılda, ürün geliştirme ve simülasyon araçları, Dyson mühendislerinin ürünler geliştirmesine ve fiziksel prototipler yapılmadan önce sanal dünyaya katılmasına olanak sağladı. Dyson’ın otomotiv projesinde, “yolda” sürüş deneyimini simüle etmek için sanal gerçeklik kullanıldı. Mühendisler, ilk fiziksel prototipin üretiminden önce, araç motorlarının iç işleyişine erişim sağlamak, mesafe algılamayı, performansı ve problem çözmeyi test etmek için arabayı sanal bir dünyada inşa ettiler. 

Robotikler Baş Mühendisi Mike Aldred: Dyson teknolojileri karmaşık sorunları çözüyor ve bu sorunları gerçekten anlamak için sorunu deneyimlemeniz gerekiyor. Gerçek dünyadaki denemeler, ürünlerimizin yüksek performanslı, sağlam ve güvenilir olmasını sağlamak için kritik öneme sahip, ancak gelişmiş sanal simülasyonlar da daha hızlı ve daha fazla sayıda test yapabilmemiz anlamına geliyor. Simülasyon, mühendislerimizin tasarım sürecinde hayata geçirilecek olan tasarımların etkilerini görmelerini sağlıyor ve bu da daha yüksek performanslı teknolojileri daha hızlı geliştirebilmemize olanak tanıyor” dedi.

Senin için
Tümünü göster
Espressolab “Ömür Boyu Bedava Kahve” kampanyası başlatıyor

Nitelikli kahve deneyimini mobil uygulaması ile 1,5 yıl önce cebe...

PRİDA İletişim ve İDA Akademi Ödülleri 2023’e başvurular başladı

PRİDA İletişim Ödülleri ile İDA Akademi Ödülleri’ne başvurular 27 Şubat’a...