artwork

Durex’in Dünya Aids Günü çalışması [kampanya öyküsü]

10 yıl önce

0

Bu haftanın en çok konuşulan kampanyalarından biri Durex Türkiye’nin Dünya Aids Günü‘ne dikkat çekmek amacıyla Twitter hesabından yarattığı “fake hack” kurgusuydu. Bu çalışmanın öyküsünü bir de çalışmanın arkasındaki Wanda Digital yaratıcı ekibine sorduk.

Bu ses getiren kampanyayı bir de onlardan dinlemek istiyorsanız kulak kabartın:

“1 Aralık Dünya AIDS Günü hem insanlık hem de markamız için önemli bir gün. Dolayısıyla bugüne özel bir iş çalışırken bir yandan insanların dikkatini korunmanın önemine çekmek diğer yandan da ürünümüzün AIDS’e karşı çözüm olduğunu hatırlatarak farkındalık yaratmak amacındaydık.

Wanda Digital ve Wanda Socialist ekiplerinden oluşan takımın bir günlük maratona hazırlanır gibi hazırlandığı bu özel günde Durex Türkiye Twitter sayfasının bir günlüğüne korunmadığında başına gelenleri anlatan bir yapı üzerine gitmeye karar verdik.

Sosyal medyada markaların hata yapması, sayfaların hacklenmesi kullanıcıların ilgisini en çok çeken konulardan… Biz de Türk insanının hatalardan eğlenmesini temel aldık ve “fake bir hack” kurgusu yarattık. Bir hacker karakteri yaratıp onun sayfayı hackledikten sonra nasıl konuşması gerektiğine karar verdik. Olurunu olmazını düşündük, riskleri hesapladık ve markamızın onayıyla yola çıktık.

Bu kurguya göre Durex Türkiye Twitter sayfası 1 Aralık 2013 tarihinde hacklendi. Aslında birtakım açık kapılar bırakmıştık. Sosyal medyaya hakim kullanıcılar, hesabın “verified” olmasının Twitter’ın çok daha çabuk aksiyon alması anlamına geldiğini biliyordu. Ayrıca, hack tamamen markalıydı. Profil fotoğrafı veya isim değiştirilmedi. Hack’in oldukça yumuşak, metinlerin nispeten naif olması ise diğer bir ipucuydu. En önemlisi ise kullandığımız görsellerin içine kasıtlı olarak yerleştirilmiş, AIDS’i temsil eden kurdelelerdi.

Hacklenen sayfanın paylaşımları Twitter’da büyük ilgiyle karşılandı. Kimileri bunun bir kurgu olduğunu kestirdi, kimileri ise gerçekten sayfanın elden gittiğini düşündü. Yine de her iki kesimden de pozitif geri dönüşler, mentionlar ve retweetler aldık. Gün içerisinde sözlüklerde, ana akım haber sitelerinde haber olduk. Bu da en başta Dünya AIDS Günü için sosyal medyada yayılacak bir iş yapma amacımızı gerçekleştirmemizi sağladı.

Durex Türkiye hesabının bir günde %32’lik bir takipçi artışı elde ettiğini de belirtelim.Bu marka özelinde sosyal medyadaki en kritik hedeflerimizden biri kadınlara ulaşabilmek… Prezervatif markası olmamızdan kaynaklı kadınların geri duruşunu da bu proje ile kırmış olduk.

Biz bu yazıyı yazarken Durex virali paylaşımları hızını kesmeden devam ediyor :) Tüm ekibe, böyle cesur bir projede bizi yalnız bırakmayan Durex marka ekibine ve sosyal medyada bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyoruz.”