DuPont ve Dow birleşiyor

DuPont ve Dow Chemical Company şirketleri yaptığı duyuruda, yönetim kurullarının vardığı kesin anlaşmaya göre; hissedarların birleşme öncesi sahip olduğu tutarda hisseye sahip olacak şekilde, şirketlerin birleşeceğini bildirdi. Her iki şirketin birleşmesinden oluşan yeni şirketin adı DowDuPont olacak.

DuPont ve Dow’un resmi birleşmesiyle şirketin piyasa değeri, 130 milyar ABD Doları olacak.

Birleşmenin yıllık yaklaşık 3 milyar ABD Doları maliyet sinerjisi ve yaklaşık 30 milyar ABD Doları piyasa değeri yaratması ön görülüyor. Bölünme sonucu kurulacak üç bağımsız halka açık şirket ile Tarım, Malzeme Bilimi ve Nitelikli Ürünler alanlarına odaklı lider kuruluşlar yaratılacak. Yeni şirketin İdari Yönetim Kurulu Başkanı Andrew N. Liveris, CEO’su ise Edward D. Breen olacak.

Kurulan şirketin bölünmesi sonucunda sadece tarım alanında faaliyet gösteren bir şirket, sadece malzeme bilimi alanında faaliyet gösteren bir şirket ve ayrıca teknoloji – yenilik odaklı özel ürünler alanında faaliyet gösteren bir şirket olmak üzere üç yeni şirket kurulacak.

Dow Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Andrew N. Liveris konuyla ilgili; “Bu oluşum, endüstrimiz için çığır açan bir gelişmedir, teknolojik gelişme ve malzeme bilimi alanında lider bu iki güçlü şirketi bir araya getirmek için on yılı aşkındır süregelen vizyonumuzun sonuçlarını yansıtmaktadır” dedi.

DuPont Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Edward D. Breen ise; “Birbirini çok iyi tamamlayan iki küresel lider şirketin birleşmesi, uzun vadeli ve sürdürülebilir değer yaratılması ile üç güçlü, konusuna odaklı ve endüstri lideri şirketin kurulması için olağanüstü bir fırsattır. Her bir şirket sermayesini daha etkin bir şekilde tahsis edecek, güçlü yenilikleri daha verimli uygulayabilecek, katma değer yaratan ürün ve çözümlerini dünya genelinde daha çok müşteriye sunabilecektir” dedi.

Söz konusu birleşme işlemi ile ilgili olarak Dow’un finansal danışmanlığını Klein & Company, Lazard, ve Morgan Stanley & Co. LLC ve hukuk danışmanlığını ise Weil, Gotshal&Manges LLP yapacak.
Diğer yandan, söz konusu birleşme işlemi ile ilgili olarak DuPont’un finansal danışmanlığını Evercore ve Goldman, Sachs & Co. ve hukuk danışmanlığını ise Skadden, Arps, Slate, Meagher &Flom LLP yapacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.