Derya Matraş: Dünyayı birlikte yakınlaştırıyoruz

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Campaign Türkiye Mart 2018 sayısında yazdı.

Bugün artık insanların birbirine erişimi tarihte hiç olmadığı kadar kolay. Ama yeterli değil. Toplumların ve toplulukların küresel entegrasyonu için erişimin ötesinde bağlantılara ve buluşma platformlarına ihtiyaç var. Facebook’un dünyayı birbirine yakınlaştırmak misyonunun temelinde de bu görüş yatıyor ve merkezinde bağlanabilirlik var. İnterneti daha ulaşılabilir kılmaya yönelik iş birliklerine ve teknolojilere de bu yüzden odaklanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki yüksek kalitede internete erişim sadece daha zengin bir iletişime olanak sağlamıyor, aynı zamanda toplulukları ve ekonomileri güçlendirmek için yeni fırsatlar yaratıyor.

Tek bir kuruluşun, tek başına dünyayı birbirine bağlaması mümkün değil. Nitekim bunun bilincinde olan ve aralarında Facebook’un da yer aldığı bir grup şirket, Mart ayı başında düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde birlikte başlattığı yeni girişimleri duyurdu. Bu gibi inisiyatifler bağlantının az olduğu bölgelerde yeni iletişim ağları yaratabilir ve yeni teknolojiler, araçlar ve programlar geliştirerek daha fazla insanın online olmasını sağlayabilir.
Farklı coğrafyaların farklı ihtiyaçları ve kendine has zorlukları var. Bu yüzden her bölgeye uygun farklı çözümler üretebilmek için birçok ortakla çalışılıyor. Örneğin, kalabalık şehirler için Terragraph projesi başlatıldı ve bunu desteklemek adına kırsal ve az gelişmiş bölgeler için iyileştirilen düşük-güç üs istasyonu OpenCellular ile yeni ortaklık denemeleri yapıyoruz. Amazon yağmur ormanlarındaki insanlara internet bağlantısı sağlamak için Telefonica’yla, Afrika’da bağlantısı olmayan bölgelerin geliştirilmesini sağlamak için Orange ile çalışıyoruz.
Economist İstihbarat Birimi (Economist Intelligence Unit) tarafından yayımlanan Kapsayıcı İnternet Endeksi’ne (Inclusive Internet Index) göre, geçtiğimiz yıl internet erişimi yüzde 8,3 oranında arttı. Bu, umut verici bir gelişme. Ancak, dünya genelinde milyarlarca insan hâlâ internete ulaşamıyor ve yapılması gereken daha çok şey var. İnternet ekosisteminde yer alan her şirketin, bu konunun üzerine düşmesi gerekiyor.

Derya Matraş
Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2018 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.