artwork

Dünyanın küçüldüğü yıl

2 sene önce

0

Sue Unerman, iş seyahatlerini askıya alma noktasına getiren Covid salgınının uluslararası çalışma şeklini değiştirmeye zorladığını ve bazı durumlar için bunun daha da iyi olduğunu düşünüyor.

2020 her alanda dünyanın küçüldüğü bir yıl oldu. Çin, New York, Kanada ve Kolombiya’dan meslektaşlarımızla zamandan tasarruf ederek, seyahat etmeden ve dolayısıyla hava kirliliği yaratmadan iş birliği yapabildik.

2021’de işler normale dönmeye başladığında dünya yeniden büyüyecek mi? Müşterimiz olan Chicago merkezli bir firmanın global CMO’su ile toplantı yapmak için uzun mesafeli bir uçuş gerekecek mi?

İş seyahati elbette eskiden beri devam eden bir alışkanlık. Üç bilge adam, birinci sınıf develerinin arkasında muhtemelen altın, tütsü ve mür taşıyorlardı. Cistercian manastırları, tüccarlara güvenli bir sığınak sunmak için 1000 yıldan daha uzun bir süre önce oluşturuldu. Ancak bu durum 2020’de değişti. 2021’de halkın tatile çıkma konusundaki isteği gayet açıkken, uzmanların iş seyahatlerine dönüşle ilgili görüşleri daha karışık.

The Economist, Bill Gates’in ‘iş seyahatlerinin yarısından fazlasının ortadan kalkacağını’ düşündüğüne dikkat çekiyor. Çalışanların yalnızca bir müşteri ile el sıkışmak için yollar kat etmek istemelerinin iş seyahati sistemine dönme konusunda yeterli olacağını biliyoruz.

İş hayatını yeniden böyle mi hayal etmek istiyoruz? Karbon salınımı etkisi, kişilerin seyahat ve konaklama sorunları dışında dikkate alınması gereken iki önemli faktör daha var.

İlk faktör cinsiyet ön yargısı. The Glass Wall and Aiding kitaplarımız için yapılan araştırmalar, özellikle annelerin iş seyahatlerinde önemli bir cinsiyet ön yargısı olabileceğini gösteriyor. Çocuklar küçükken, babalar annelere göre ailelerini daha uzun süreliğine terk etmeye hazır görünüyor. Bu da çocuk bakımını kolaylaştırabilir.

Bunun pek çok istisnası var ancak erkeklerin dünyayı dolaşmayı gerektiren pozisyonlarda baskın olduğuna dair pek çok kanıt var. Bu pozisyonlarda seyahat, bir kuraldan ziyade isteğe bağlı olsaydı durum yine de aynı olur muydu? En iyi global işletmelerin başında yer alan kadınların oranına nasıl etki ederdi?

İkinci faktör yeteneğin coğrafyayla sınırlı olmaması. En iyi yeteneklerini dünyanın herhangi bir yerine taşıyabilenler, projelerinde en iyisini ortaya çıkaran ekiplerde birlikte çalıştılar.

2020 yılı süresince bu kolaydı. Şanghay’da, ardından New York ve Tel Aviv’de bir toplantı yapabilirsiniz. Şu an ikamet ettiğiniz ülkenin dışındaki insanlarla bir ekipte çalışmak; ailenizi taşınmak durumunda bırakmanız, bir taraf mükemmel bir iş bulduğunda diğer tarafın onunla gelmek zorunda kalması ve çocukların okul arkadaşlarından kopmaları anlamına gelir ki bu da paranın ötesinde bir maliyete neden olur. 

Şubat ayında Spotify, çalışanlarının nasıl çalışmak istediklerini seçebileceklerini duyurdu: Ofiste, uzaktan veya işletmenin abonelik ödeyeceği bir ortak çalışma alanında. Çalışanlar tek seferde yıllık taahhütte bulunmalı ve müdürünün onayını almalı. Spotify’ın çeşitlilik, kapsayıcılık ve aidiyet başkanı Travis Robinson: “Bu hareketlenme iş-yaşam dengesini ve çalışanların mutluluğunu artıracak, şirketin konumu ne olursa olsun yetenekleri çekmesine yardımcı olacak.” dedi.

Yetenek havuzunuzdan seçeceğiniz bir sonraki büyük iş görüşmenizin sadece şehrinizde yaşayan insanlarla sınırlı olmadığını, dünyanın her yerinden gelen yetenekleri değerlendirebileceğinizi hayal edin.

Yeniden şekillenmekte olan bir iş dünyası var. Dünyanın ne kadar büyük ya da küçük olacağına karar verilecek. Normlara dönüşü, değişim olasılıkları ile dengelemeliyiz.

Sue Unerman

MediaCom Chief Transformaton Officer 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.