artwork

Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı treni

1 sene önce

0

Dünyanın ilk hidrojenle çalışan yolcu tren ağı yaklaşık dört yıl süren deneme sürüşlerinin ardından Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde faaliyete geçti.

Almanya geleceğin çevre dostu ulaşım seçenekleri için projeler üreten ülkelerin başında geliyor. Hidrojenle çalışan yolcu tren filosu dünyada ilk defa Bremervörde’de sefere çıktı. Aşağı Saksonya yerel ulaşım otoritesine (LNVG) göre, Fransız üretici Alstom tarafından üretilen hidrojen yakıt hücreli 14 tren dizel trenlerin yerini alacak. Yeni trenlerden beşi şimdiden faaliyete geçti, diğerleri yıl sonuna kadar takip edilecek.

Aşağı Saksonya Bakanı Stephan Weil, “Bu proje dünya çapında bir rol modelidir.” Dedi. Yenilenebilir enerjilerin bir durumu olarak, ulaşım sektöründe iklim tarafsızlığına giden yolda bir dönüm noktası oluşturuyoruz” dedi.

Yalnızca 1 kilogram hidrojen yakıtı yaklaşık 4 buçuk kilogram dizel ile aynı performansı veriyor. Emisyonsuz ve gürültüsüz trenlerden duman ve gaz yerine yalnızca buhar ve yoğunlaştırılmış su çıkıyor.

Saatte maksimum 140 kilometre yol yapabilen trenlerin yaklaşık 1000 kilometre menzili bulunuyor; bu da bütün bir gün boyunca sefer yaptığı ağda sadece bir hidrojen tankı tüketmesi anlamına geliyor. Trenlerin yaklaşık 80 ila 120 kilometre hızla seyahat etmesi bekleniyor.

LNVG, iki yıllık deneme operasyonları sırasında, iki seri öncesi trenin “sorunsuz çalıştığını” belirtti.

Projenin toplam maliyeti ise 93 milyon Euro (92.4 milyon ABD Doları) civarında.

Senin için
Tümünü göster
Heinz Ketçap’tan %100 geri dönüştürülebilir kapak

Heinz Ketchup, 300 milyon kapak tasarrufu sağlayacak %100 geri dönüştürülebilir...

Samsung, Poké Topları’nda Galaxy Buds’ı tanıttı

Samsung, ‘Pokémon’ eğitmenleri için Poké Topları’nda Galaxy Buds’ı tanıttı...