Site icon Campaign Türkiye

Dünyanın ilk elektrikli yolu İsveç’te açılacak

İsveç, 2025 yılında E20 otoyolundan başlayarak 2035 yılına kadar toplam 3 bin kilometrenin üzerinde mesafeye kalıcı olarak elektrikli yol sistemi entegre ederek elektrikli araçları şarj etmeyi hedefliyor.

İsveç, dünyanın ilk araç şarjlı elektrikli yolunu kullanıma açarak ülkenin 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 70 azaltma hedefine ulaşması yolunda güçlü bir adım atıyor. İletken şarj adı verilen bir teknoloji kullanılarak, yol boyunca seyir halindeyken araçların elektrik aküleri şarj edilerek çalışıyor. Proje yöneticileri eRoadArlanda’ya göre elektrik, yola gömülü iletkenler aracılığıyla sağlanıyor.

İsveç, elektrikli araçları şarj edebilen yolların test edilmesi konusunda öncü ülkelerden bir tanesi. Ülkede halihazırda üç farklı çözüm deneniyor. 2016 yılında, İsveç’in merkezindeki Gävle’de elektrikli tren veya tramvaya benzer şekilde ağır taşıtların pantograflar aracılığıyla şarj edilmesini sağlamak için elektrik hatları kullanılan iki kilometrelik bir yol açıldı.

İsveç hükümeti, karbondioksit emisyonlarını azaltmak için 2030’dan itibaren yeni benzinli ve dizel arabaların yasaklanmasını önerdi. Elektrikli araç satışlarının hızla artmasının da gösterdiği gibi, aynı eğilimler Avrupa’da da görülüyor. Elektrikli araç sayısı arttıkça, elektrik şebekesindeki eşit olmayan yük kullanımı ve araçların nerede şarj edileceği de dahil olmak üzere çeşitli zorluklar da baş gösteriyor.

Exit mobile version