Tüketicinin %30’u Nike’ı resmi sponsor sanıyor

Geçen haftalarda sona eren Dünya Kupası sonrasında markalar hasar tespit çalışmalarına devam ederken, yapılan bir araştırma, markaların algısını gözler önüne serdi. GlobalWebIndex‘in araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 30’u Nike’ın Dünya Kupası’nın resmi sponsoru sandığı ortaya çıkarken, turnuvanın gerçek sponsorlarından en çok Coca-Cola, McDonald’s, Visa ve Adidas‘ın akıllarda kaldığı kaydedildi. Araştırmaya göre bu markaların hatırlanma oranı sırasıyla %50, %39, %41 ve %36 oldu.

Araştırmaya göre Nike‘la birlikte MasterCard (%25) ve Samsung (%20) da resmi sponsorlardan oldukça büyük oranlarda pay kapmkış vaziyette. İnceleme sonrasında, resmi turnuva sponsorları, marka bilinirliğini en fazla yüzde 5 artırabilirken, en yüksek seviye McDonald’s‘la birlikte yüzde 5.3’e çıktı. Sponsor olmayan markalar arasındaysa, en büyük marka bilinirliğini düzeyi, %6’yla Subway‘in oldu.

GlobalWebIndex’in Trendlerden Sorumlu Müdürü Jason Mander, “Gerçek zamanlı, içerik ve futbol bazlı pazarlaması harcamaların yanı sıra ve izleyicilerin marka bilinirliklerine ve reaksiyonlarına dağıldı. Bunun sonucunda artık tüketiciler için resmi sponsorlarla, diğer markalar arasındaki farkı belirlemek zorlaştı” yorumunu yaptı.

Araştırma için hazırlanan infografik şu şekilde:

Mavi renk resmi sponsorları gösterirken, mor renk diğer markalara işaret ediyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.