Duayen grafik tasarımcı Yurdaer Altıntaş vefat etti

Türkiye’de gerçekleştirilen ilk grafik tasarım sergisinin sahibi uluslararası üne sahip grafik tasarımcı ve akademisyen Yurdaer Altıntaş yaşama veda etti.

Birçok uluslararası ödül kazanmış olan Prof. Dr. Yurdaer Altıntaş bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.  25 Temmuz 2019 Perşembe günü 2002 yılına kadar  yönetim kurulu üyeliğini yaptığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakülltesi’nde Altıntaş için bir tören düzenlenecek.

1935 yılında doğan Yurdaer Altıntaş, 1975 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Afiş Atölyesinden mezun oldu. 1964 yılında Türkiye’nin ilk grafik tasarım sergisini açtı. Bu sergi aynı zamanda Altıntaş’ın ilk kişisel sergisiydi. Yurdaer Altıntaş yaşamı boyunca birçok ulusal ve uluslararası Bienal ve Trienallerde yer aldı.

1995 yılında İstanbul’da uluslararası çağrılı afiş sergisi düzenledi ve sergiye gönderilen afişlerle Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümünde uluslararası afiş arşivinin oluşmasını başlattı. İsviçre, Polonya, Fransa, Amerika gibi ülkelerdeki müze ve arşivlere çalışmaları alındı. Çeşitli ulusal ödüller aldı, 2004 yılında Türk grafik tasarımına yaptığı katkılar nedeniyle ICOGRADA (International Council of Graphic Design Associations) tarafından kendisine “Icograda Başarı Ödülü” (Icograda Achievement Award) verildi.

2009 yılında AGI (Alliance Graphique Internationale) üyeliğine seçildi. 2011 yılında Tüyap 21. Uluslararası Sanat Fuarında “Sanatçı Onur Ödülü” 2012 yılında “Polonya Cumhuriyeti Gloria Artis Kültür Liyakat Madalyası”, 2014 yılında da “Polonya Cumhuriyeti Üstün Hizmet Liyakat Nişanı Şövalye Haçı” verildi.

2016 yılında Türk tasarımına katkıları nedeniyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından kendisine Türk Tasarım Danışma Konseyi’nin Onur Odülü verildi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.