DRD: Bireysel uzun dönem kiralama yeni trend olacak

Gelecek stratejisini ‘bireysel uzun dönem araç kiralama’ üzerine yapılandıran DRD 2016 yılında 1,3 milyar TL’lik yatırımla 32 bin adetlik araç parkına ulaşacak.

DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy “Önümüzdeki 3 yıl içerisinde operasyonel kiralama hizmetleri ile birlikte, bireylere yönelik uzun dönem kiralamanın da sağlayacağı ivme ile 2 katı büyümeyi hedeflediklerini, bu yöntemin yaygınlaşması sonucunda da, otomotiv sektör satışlarındaki, psikolojik 1 milyon sınırını, kısa sürede aşacağına inanıyoruz” dedi.

Ersoy, 3 yıl sonra kiralanan araçların, 3’te 1’inin 24 – 36 ay süreli uzun dönem kullanım için bireyler tarafından kiralanacağını söyledi. Türkiye operasyonel kiralama sektöründe tamamı yerli sermayeli en büyük şirket olma özelliğini taşıyan DRD, yatırımlarını uzun dönem bireysel kiralamaya yönlendiriyor. Markanın büyüme stratejisi olarak gördüğü uzun dönem bireysel kiralama için, 5 yıllık yatırım planını tamamladı. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 945 milyon TL’lik yatırımla araç filosunu 26 bin adet seviyesine çıkaran DRD, 2016’da 1,3 milyar TL’lik yatırım yaparak araç parkını 32 bin adetler seviyesine çıkaracak.

ABD ve Avrupa’da satılan her 4 araçtan biri kiralık

ABD ve Avrupa ülkelerinde satılan her 4 araçtan birinin kiralık olduğunu ifade eden Ersoy, bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin de önümüzdeki dönemde önemli bir potansiyeli barındırdığına dikkat çekti. Ersoy konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada olduğu gibi otomobiller Türkiye’de de yatırım aracı olmaktan uzaklaşıyor. Uzun dönem bireysel kiralama konusu, Türkiye de önemli bir potansiyeli temsil ediyor. Baktığımız zaman ülkemizdeki yeni otomobil satışı son yıllarda 600 bin seviyelerine ulaştı. Ancak bireyler satın alma süreci sonrasında trafik sigortası, kasko, kış lastiği ya da servis ve hasar gibi süreçlerle kendileri uğraşmak zorunda kalıyor. Bu da bireyleri artık, otomobil sahibi olma fikrinden giderek uzaklaştırıyor. Biz de bu potansiyeli doğru zamanda doğru fiyatlandırma ile uzun dönem bireysel kiralamada değerlendireceğiz.”

DRD Operasyonel Kiralama alanında da büyümeye devam ediyor

İlkay Ersoy, Türkiye’de operasyonel kiralama sektörünün 2016 yılında yüzde 15’lere varan bir büyüme göstereceğini öngördüklerini belirtirken, “Türkiye genelinde halen şirketlerin kendi mülkiyetindeki araç sayısının, 2,5 milyon adetlerde olduğu tahmin ediliyor. Operasyonel kiralama şirketleri, böyle bir pazarda henüz yüzde 10 gibi çok küçük bir dilime sahipler. Bu bakış açısıyla, sektörümüzün daha on kat kadar bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz” dedi. İlkay Ersoy ayrıca, “5 yıl için oluşturduğumuz hedeflerimizde amiral gemimiz yine kurumsal filo kiralama olacak. Artık sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde değil, Anadolu’nun tamamında da uzun dönem kiralama bilinci hızla artıyor. Biz de bu doğrultuda 2016 yılında operasyonel kiralama alanında, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek paketlerimizin yanı sıra, sadece ihtiyaç duydukları kadar hizmeti alabilecekleri modüler hizmet paketlerini de sunacağız. Bu çizgimizi bireysel uzun dönem kiralama hizmetlerimize de taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Lüks otomobil hayal değil

İlkay Ersoy, yaptığı değerlendirmeler kapsamında, uzun dönem bireysel kiralama sistemini tercih eden sürücüler için, otomobilin getireceği hiçbir yükü düşünmeden, sadece keyifli sürüşler yaşatmak için, özel hizmetler sunacaklarını da belirtti. Bu hizmetler içerisinde, yakıt indiriminin en önemli ayrıcalıklardan biri olduğuna dikkat çeken Ersoy ayrıca, DRD’nin sunduğu hizmetler kapsamında sürücülerin talep etmesi halinde hayal ettikleri bir üst sınıftaki otomobile de uzun dönem bireysel kiralama ile ulaşabileceklerini söyledi.

 

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Car Clup diyor

    harika bir açıklama olmuş teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.