DPİP işbaşında

Dijital iletişim ve ticaret Dünyada ve Türkiye’de dikkat çekici şekilde büyürken, pandemi döneminde bu büyüme beklentilerin üstünde katlandı. Global platformların tüketimde başrolde olmasının yanında konvansiyonel medyanın da dijital dönüşümü ve yeni döneme uyum sağlama çabaları rekabet ortamını gittikçe kızıştırdı.

Çevrimiçi tüketimle gelen reklam ve ticaret gelirlerinin büyüklüğü sektöre iyi oyuncular dışında kötülerini de kazandırdı. Kötü oyunculuğu sadece sahtekarlık, dolandırıcılık olarak değerlendirmemek gerekir; sahte ve yalan içerik, iftira, kişi, marka ve kurumlara haksız saldırı olarak günlük yaşantımızı maddi-manevi negatif etkileyen, zaman kaybettiren unsurları da bu kavramın içine katmak yerinde olur.

Bilinçli tüketici, oto-kontrole sahip medya, sektörün regülasyonu için yeterli değil. Devletin müdahaleleri ve ilgili derneklerin münferit çabaları, sonsuz içeriğe, sürekli gelişen teknolojiye karşı sürdürülebilir bir etkiye sahip değil.

İşte bu sebeplerle, Türkiye’de ve Dünyada tüketici ve marka güvenliğini sağlayacak, sürdürülebilir sonuçlar üretecek inisiyatifler kurulmaya başlandı. Bu inisiyatifler yoktan var olmadı. Sektör oyuncularının bir araya gelmesi ile oluşan sinerji, sürdürülebilir sonuçlar üreten regülasyonların oluşturulmasında, akılcı şekilde devrede olan yapılar olarak karşımıza çıktı. Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA) bünyesinde kurulan GARM inisiyatifi ile, reklamveren, ajans ve medyanın bir araya gelip bu konulara çözüm üretmesi ilk örneklerden biri.

Ülkemizde de RVD, RD, IAB, MMA Dijital Pazarlama İletişimi Platformu’nu (DPİP) kurarak dijital ortamın sağlıklı, güvenli gelişimi için çözüm odaklı işbirliğini sağlamak adına çalışmalarına başladı. DPİP temsiliyet itibariyle, Türkiye’deki dijital iletişim için emek sarfeden sektör STK’larının çatı platformu olarak çalışmalarını yürütecek. Yurtdışında benzer yapılarla, yurtiçinde devletle ilişkilerde köprü olacak.

Özetle DPİP, evrensel güvenlik standartları ve önlemlerinin oluşturulması, endüstride ortak marka güvenliği araçlarının yaratılması ve geliştirilmesi, karşılıklı hesap verme ve bağımsız doğrulama prensiplerine odaklanarak, rehber niteliğinde uygulamalarla sektörde önemli bir misyon üstlenecek.

Alkan Eraltan

RVD ve DPİP Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.