Down sendromlu Seb, Marks & Spencer’ın reklamında

Noel yaklaştıkça ünlü markalar Noel reklamlarını yayınlamaya başladı ve biz de Campaign Türkiye olarak bu kampanyaları sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bu sefer paylaşacağımız reklam Marks & Spencer’a ait ve diğerlerinden farklı. Marks & Spencer’ın bu reklamında Down sendromlu Seb White var. Marks & Spencer, reklamında Down sendromlu birine yer veren ilk İngiliz marka. Dört yaşındaki bu şirin çocuk reklamda engelli olmayan çocuklarla birlikte mevsimlik kıyafetlerle yüzünde kocaman bir gülümsemeyle zıplıyor. Reklam, Beyonce’nin Single Ladies şarkısının da klibini çekmiş olan pop müzik direktörü Jake Nava tarafından çekilmiş.

Seb’e reklamda yer verme fikri ise Marks & Spencer’a değil de Seb’in annesine ait. Seb’in annesi reklamlarda engelli çocuklara yer verilmediğini fark ediyor ve anne Caroline Marks & Spencer’ın Facebook sayfasında oğlunun bir fotoğrafını paylaşıyor. Bunun üzerine Seb’e mağazanın Noel kataloğunda yer alması teklif ediliyor. Fotoğraf çekimlerinde o kadar başarılı oluyor ki TV reklamında da yer alması isteniyor.

Marks & Spencer, bu reklam dolayısıyla, öğrenme güçlüğü çekenler için çalışan Mencap isimli hayır kurumu tarafından takdir edildi ve hayır kurumundan Emma Harison şöyle bir açıklamada bulundu:

“Seb’in Down sendromlu olması ve bunun televizyonda milyonlarca kişi tarafından izlenip mağazalarda birçok kişi tarafından görülecek olması hayatı birçok çocuk için zorlaştıran önyargılara karşı olan mücadelemizde bize yardımcı olacak. Annesi Caroline oğlunun diğer çocuklarla aynı fırsatlara sahip olması gerektiğini, neler başarabileceğini göstermek için çok çabaladı.”

Aslında bu olay sadece İngiliz reklamcılığı için değil global olarak popüler kültürle ilgili de bir şey söylüyor: Bir marka engelli bir çocuğa TV reklamında yer verdiğinde bu dikkat çeken bir olay oluyor. Reklamcılığın sadece bir ürünü pazarlamak değil bir yaşam tarzı sunmakla ilişkili olduğunu düşünürsek reklamlarda sahip olmak istediklerimizi görmemiz yadırganacak bir durum da değil. Reklamlarda beyaz, kusursuz insanlar, heteroseksüel çiftler, mükemmel vücutlar gördüğümüzde bu gördüklerimizi yadırgamayız. Tekerlekli sandalyedeki bir erkeğin başarılı, kolsuz bir kadının güzel olarak tasvir edilebildiği bir dünya değil mi aslında ideal olan? Bir başlangıç olarak Down sendromlu Seb’i Marks & Spencer reklamında tıpkı diğer çocuklar gibi mutlu görüyoruz. Belki de Marks & Spencer’ın yaptığı bu başlangıçla ileride daha çok engelli insanı reklamlarda görürüz. Ve umuyoruz ki sadece bir Noel reklamında değil, hayatın içinde de onlara daha sık rastlarız.

 

Kaynak: Adweek

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.