artwork

Down Sendromlu Barbie bebek

1 ay önce

0

Daha önce protezli, işitme cihazlı ve tekerlekli sandalyeli Barbie bebekler de üreten Mattel, ilk kez down sendromlu bir Barbie piyasaya sürdü

Barbie bebek üreten Mattel şirketi, farklı ten rengi ve beden tiplerindeki bebeklerine Down Sendromlu bebeği de ekledi. Down Sendromlu Barbie bebeklerin ön satışı başladı.

Bugüne dek Vogue, Gucci ve Adidas ile çalışan 21 yaşındaki Down Sendromlu İngiliz model Ellie Goldstein, yeni oyuncak bebeğin tanıtımına destek verdi.

Salı günü firma tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ürünle, “daha fazla çocuğun, kendi ve dünyalarının yansımalarını Barbie’de görmesinin mümkün kılınmasının amaçlandığı” belirtildi. Mattel Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lisa McKnight, “Barbie, çocukların erken deneyimlerinde önemli bir rol oynuyor ve biz de oyun vasıtasıyla, toplumsal bir damgayla mücadeleye bir katkıda bulunmak istiyoruz” diye konuştu.

Oyuncak bebeğin, uzun ve açık kahverengi saçlı olduğu, pembe bir kolye taktığı ve renkli, çiçekli bir elbise giydiği görülüyor. Söz konusu ürünün, ABD’li down sendrom dernekleri ile yürütülen bir ortak çalışmanın sonucu ortaya çıktığı kaydedildi. Down sendromlu Barbie’nin, ortalamanın üzerinde bir bel üst gövdeye sahip olduğu ve baldır ve ayaklarında pembe renkli ortopedik destekleyici taktığı dikkat çekiyor. Down sendromlu bireylerde, 21 numaralı kromozom down sendromlu olmayanlarda olduğu üzere iki yerine üç kez bulunuyor. Bu nedenle, down sendroma trizomi 21 adı da veriliyor.

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...