artwork

Dove’dan yoğun annelere yönelik bir metaverse deneyimi

9 ay önce

0

Baby Dove‘un #RealMomsVillage’ı, Filipinler’deki annelerin ‘aynı anda rahatlayabilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve üretken olabilecekleri’ bir yer olabilecek ancak yeni annelerin metaverse’te ‘heves kazanmak’ için zamanları var mı?

Bebekleri olan ebeveynlerin genellikle pek de fazla boş zamanı yoktur. Besleme çabaları, alt değişme, oyun zamanı, ev işleri… Geri kalan küçük boş zamanlar da çoğu zaman uyumaya ayrılır. Bununla birlikte Unilever Filipinler, 23 Mayıs’tan sonra, bir annenin değerli zamanını geçirmek için buna değeceğine inandıkları #RealMomsVillage adlı Baby Dove ürünlerini kullanan anneler için sanal bir alan yarattı.

Annelerin hem gevşeyebileceği hem sosyalleşebileceği ve üretken olabileceği bu köy şöyle tanımlanıyor: Annelerin ebeveynlik döneminde bir araya gelip gelişebilecekleri sanal bir merkez olarak tasarlanan Baby Dove #RealMomsVillage, bir oyun. Baby Dove #RealMomsVillage, çocukları için en iyisini yapmaya çalışırken nefes alma konusunda aynı hedefleri ve özlemleri paylaşan tüm anneler, hep birlikte yepyeni bir deneyime atılacak.

Görünüşe göre anneler; “bir çocuğu yetiştirmek için bir köy gerekir” şeklindeki eski düşünce sistemi üzerine inşa edilmiş, ebeveynlerin benzer çocuk yetiştirme deneyimlerinden ve zorluklarından geçen bir toplulukla etkileşime girebilecekleri bir alana sahip oluyor. Ebeveynler zaman zaman yıpratıcı olabilen bu süreçte mola verebilecek ve başkalarıyla sohbet edebilecek. Dove için böyle bir yer oluşturmak; henüz yeni anne olmuş kişileri bir nebze rahatlatabilecek ipuçlarını öğrenme fırsatı sunmak, büyük bir artı gibi görünüyor.

En büyük zorluk, elbette zamansızlık. Baby Dove annelerin zamanını verimli kılmak için köylerinde sanal merkezler kurdu. Care Cafe, “kişilerin annelerle konuşma, gerçek ebeveynlik ipuçları ve Baby Dove ürünleri aracılığıyla bebekleri için en iyisini vermeye ikna etme görevini üstlenebileceği”; Baby Dove Gerçek Bakım Merkezi ise “bebek bakımından keyif alabilecekleri” bir yer.

Peki sanal ortamda gerçekleşen bebek banyoları için gerçekten vakit var mı? Ya da bunun keyfini sanal olarak çıkarmak gerçekten mümkün mü? Bu tip sorular da akla gelmiyor değil.

Görünüşe göre harcanan zamanın geri dönüşü (return-on-time spent), Unilever Filipinler’in yeni başlatılan U-COINVille metaverse ortamının bir parçası olarak #RealMomsVillage tarafından sunulan ödüller veya indirimlerden geliyor olabilir.

Burada “metaverse’ü keşfederken ve içindeki farklı özellikleri denerken” U-COIN’leri bozdurarak “gerçek hayat ödülleri”, kuponlar ve diğer teşvikler elde edebilirsiniz.

Son olarak, neden yalnızca “anneler” için bir metaverse alanı oluşturuyorlar? Sadece kadınların ebeveynlik alanına ihtiyaç duyabileceği klişesi devam ediyor gibi görünüyor. Hâlbuki kadınlar kadar erkekler de aynı ipuçlarından ve etkileşimlerden faydalanabilir.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan

Kaynak: Campaign Asia

Senin için
Tümünü göster
Depremzedelere destek için kime, nereye ve nasıl başvurabiliriz?

Depremin yıkıcı sonuçlarını biraz olsun hafifletmek için yardımda bulunabileceğimiz iletişim...

Amazon’dan Türkiye’deki deprem felaketi için yardım

Amazon, Türkiye’nin içinde bulunduğu doğal afet durumuna yardımcı olmak amacıyla...

Apple’dan Türkiye’ye destek

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki...