Dove photoshop’lu fotoğrafları gündemine alıyor

Dove genç kızların dijital mecralarda paylaştığı doğallıktan uzak fotoğrafları gündeme getirerek tehlikeli bir hale gelen öz güven eksikliğinin altını çiziyor.

Dijital mecralar hayatımıza girmeden önce, kadın dergilerindeki göz alıcı photoshop’lu reklamlar, (tehlikeli bir biçimde) idealize edilmiş bir güzellik tanımı oluşturdukları için kınanmıştı.

Bugün genç kızlar aynı sorunla karşı karşıya. 13 yaşına gelindiğinde kızların % 80’inin internette görünüşlerini değiştirdiğini iddia eden güzellik markası Dove, dijital çağda gerçek güzellik standartları sorununu çözme misyonunu üstleniyor. Platformunu, yoğun bir şekilde üzerinde oynanmış özçekim eğiliminin neden olduğu yaygın hasarı vurgulamak için kullanıyor.

Ogilvy tarafından yaratılan “Reverse Selfie”, sosyal medyanın yapay dünyasından kendini alamayan genç bir kızı konu alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi kampanya; görüntüyü oluşturmak için hangi dijital efektlerin kullanıldığını ortaya çıkaran, tersten başlayarak anlatılan bir hikaye.

İlk önce filtre. ‘Mükemmel’ özçekimini yaratabilmek için yüzünü değiştirmesini sağlayan ‘Photofix’ uygulamasını kullandığını görüyoruz. Saçları kalınlaşıyor, çenesi normal şekline dönüyor, gözlerini büyütüp burnunu küçültüyor ve tüm cilt lekelerini yok ediyor. Tersine yolculuk, görünüşünden hoşnut olmayan kızın aynaya bakmasıyla sona eriyor.

Reklam, sosyal medya baskısının genç kızların öz güveni üzerindeki olumsuz etkisine ve pandemi sırasında ekran başında geçen sürenin artışının da durumu kötüleştirdiğine dikkat çekiyor.

Künye

Reklamveren: Dove

Ajans: Ogilvy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.