artwork

Dove “Hilesiz Güzellik” çağrısında bulunuyor

4 sene önce

0

Dove hilesiz güzellik anlayışından yola çıkarak, Vogue Türkiye’nin nisan sayısı modelsiz yayınlandı ve hiçbir görselde fotoğraf hilesi yapılmadı.

Hemen her gün gerçek dışı ve dijital araçlarla manipüle edilmiş güzellik imajlarına maruz kalan kadınların %70’i medya ve reklamlarda yeteri kadar temsil edilmediklerini düşünüyor. Kadınların yüksek sesle dile getirdikleri bu konuya dikkat çekmek için Dove ve Vogue Türkiye, el ele vererek #hilesizgüzellik projesine imza attı. Güzellik kavramını, kalıp yargılar, dayatılan baskılar ve idealize edilmiş tanımlar çerçevesinde gören kadınları bu anlayıştan uzaklaştırmayı amaçlayan Dove’un bakış açısından aldığı ilhamla, Vogue Türkiye’nin nisan sayısı modelsiz ve rötuşsuz olarak yayınlandı. 11 Nisan tarihinde, derginin nisan sayısında bulunan bu rötuşsuz fotoğraflardan yola çıkılarak, Dove ile Vogue #hilesizgüzellik konseptiyle bir sergi gerçekleşti.

Dove ile Vogue Türkiye,güzelliği ideal kalıpların ötesinde gören pek çok kadının hiçbir fotoğraf hilesi aracı kullanılmayanfotoğrafları ile reklam, pazarlama, moda dünyası ve kendi güzelliğinin eşsizliğine inanan tüm kadınlara #hilesizgüzellik çağrısı yaptı. Bu çağrıya, sinema ve müzik dünyasından Brigette Lundy-Paine, Şevval Sam, Derya Alabora, Aybüke Pusat, Kalben gibi ünlü isimler de fotoğraflarıyla destek verdi. Bu proje aynı zamanda, Dove’un herkesi gerçek hayatlarında oldukları gibi resmetmek konusundaki global taahhüdünün bir parçasını oluşturuyor.

Vogue Türkiye, yayın tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, özgüvenli kadınların en filtresiz halleri ile özel bir sayı hazırladı ve hem kendi sektöründeki diğer oyunculara hem kadınlara #hilesizgüzellik aynası tuttu.