artwork

Dove, güzellik kalıpları ile özdeşleşen rakamlara başkaldırıyor

5 sene önce

1

Yeni reklam filminde “Benim Güzelliğim #RakamlarınÖtesinde” diyen Dove, güzellik kalıpları ile özdeşleşen rakamlara başkaldırıyor.

İletişim çalışmalarında model kullanmayan ve kadınları kendi hayatlarında oldukları gibi ekrana yansıtan Dove, son reklam filminde yine gerçek kadınlarla çalıştı. “Benim Güzelliğim #RakamlarınÖtesinde” reklam filminde kadınlar, ideal güzellikle özdeşleşen ve güzellik konusunda kendilerinde toplumsal baskı yaratan rakamlara adeta başkaldırıyor.

Rakamların anlamını altüst etmeyi amaçlayan reklamdaki örneklerden birinde, sosyal medyada alınan like’lar üzerinden tasdiklenen güzellik algısına değinildi. Bir kadının kına gecesi paylaşımında alacağı like sayısı yerine, o mutlu gününde yanında olan arkadaşlarının sayısına vurgu yapıldı. 90-60-90’ın bir öğrenciye vize sonuçlarını hatırlatması, bir başka kadının 34’ü ideal beden ölçüsü yerine vücudundaki dövme sayısıyla özdeşleştirmesi, fiziksel özelliklerine göre 10 üzerinden 9-8 şeklinde puan verilen bir kadının bu rakamları en sevdiği müzik ritmi olarak ifade etmesi gibi örneklerle, Türkiye’de kadınların güzellikle ilgili tanımlamalar yaparken en çok baskı hissettikleri 8 rakam, kalıplaşan güzellik tanımlarını yıkmak üzere Dove’un yeni reklam filminin ana fikrini oluşturuyor.

Dove yeni reklam filmiyle, gerçek kadınlarla “Benim Güzelliğim Rakamların Ötesinde” diyerek, bugüne kadar birçok iletişim çalışmasında verdiği “olduğun gibi güzelsin”, “kendini sev” mesajını bir kez daha tekrarlamış oldu.

Künye

Reklamveren: Unilever Türkiye, Ev ve Kişisel Bakım Pazarlama Başkan Yardımcısı Kamuran Uçar, Unilever Türkiye Kişisel Bakım Pazarlama Direktörü Alper Eroğlu
Dove Ürün Müdürü: Nazlı Malatyalı
Ürün Müdürü Yardımcısı: Başak Balcı, Elif Terzi
Ajans: Ogilvy İstanbul
Genel Müdür: Elif Adalı Erten
Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Selim Ünlüsoy
Yaratıcı Yönetmen: Önder Bayraktar, Bahadırhan Pekşen
Sanat Yönetmeni: Mehmet Demirel
Reklam Yazarı: Önder Bayraktar, Bahadırhan Pekşen, Cem Bulut
Müşteri İlişkileri: Murat Derman, Emine Sarpyener Tonguç, Simge Özgülenç
Prodüksiyon: Fulya Akay, Begüm Özkul
Stratejik Planlama Direktörü: Pelin Aydın
Yaratıcı Strateji Direktörü: Eren Alphan
Yapım Şirketi: Anima / Elif Kalkan
Fotoğraf Yapım Şirketi: PPR / Özgür Albayrak
Medya Ajansı: Mindshare

Senin için
Tümünü göster
Salih Bademci, yüzü olduğu Setur için kamera karşısına geçti

Setur, Salih Bademci ile sene boyunca yayınlayacağı reklam filmlerinde Setur’un...