artwork

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

1 yıl önce

0

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor

Araştırma şirketi Neuro-Insight, DOOH ekranlarını gösteren farklı sosyal medya gönderilerine bakan insanların beynindeki tepkileri ölçmek için kulaklıklar kullandı.

Ocean Outdoor‘un başlattığı araştırma, DOOH’un “sosyal medya içeriğini olumlu bir şekilde etkilediğini” ve “insanlar, marka yayın alanını ilk olarak DOOH’da gördüklerinde sosyal medyadaki markalara daha fazla çekildiklerini” buldu.

Çalışma, TikTok ve Instagram’da DOOH içeriği gösterilen Londra ve Manchester’daki toplam 138 katılımcıdan oluşan iki grubu kapsıyordu. Sonuçlar, DOOH’u yerinde yani dışarıda deneyimledikten sonra aynı içeriği sosyal medyada görenler için marka algısının, duygusal tepkinin ve o sayfada kalma süresinin arttığını gösterdi.

Neuro-Insight, “Aynı premium DOOH içeriğini önce dışarıda, ekranda görmek ve ardından DOOH ekranının sosyal medyada paylaşılarak kuvvetlendirildiğini görmek, marka algısını yükseltiyor ve dikkat seviyesini artırıyor.

Markalar tarafından paylaşılan sosyal olarak güçlendirilmiş DOOH içeriği, marka bilinirliğini ve uygunluk düzeyini artırır; ünlü influencer’lar ise heyecanı ve özgünlüğü tetikler.” açıklamasında bulundu.

Ocean Outdoor UK CEO’su Phil Hall şunları söyledi: “Basitçe söylemek gerekirse bir markanın planında sosyal medya stratejisi varsa, bunu daha iyi ve daha etkili hale getirmek için DOOH ile geliştirilmesi gerekir.

Nörobilim, premium DOOH’un mobil cihazlar üzerindeki “hazırlama” etkisini daha önce ortaya koymuştu. Artık açıkhava, fiziksel ekranı aşıp markaların sosyal medya kampanyalarının içeriği haline geldiğinde neler olduğunu gösterebiliriz.

DOOH içeriğini sosyal medyada kullanmak, tek başına fiziksel DOOH’un hazırlama etkisinin çok ötesine geçerek önemli bir değer ortaya çıkarıyor ve reklamverenler için bunlar ciddi avantajlar.”

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK