artwork

Dönem ve başkan yeni, temel ilke hep aynı

9 sene önce

0

Ocak ayında IAB Türkiye’nin yeni Yönetim Kurulu seçildi ve Başkanlık görevini devraldım. Öncelikle çıtanın çok yukarıda olduğunu belirtmeliyim. IAB’yi değerli büyüğümüz Ahmet Pura’nın bıraktığı yerden alıp daha ileriye taşımalıyız. İşimiz zor, çok çalışacağız.

Planlarımız içinde öne çıkanları şöyle özetleyebilirim:

İnternet Ölçümleme Araştırması: Çoklu platform raporunun kapsamı genişletilerek, mobil kullanıcıların sosyo-demografik verilerini de raporlayacağız. Deloitte’a emanet ettiğimiz denetimin kapsamını genişleteceğiz.

Rekabet Analizi: Markaları dijital ortamlarda izleyecek rekabet analizi çalışması başlatmayı planlıyoruz.

AdEx-TR: Dijital reklam yatırımları raporunun kapsamı genişletmek yine planlarımız arasında yer alıyor.

Ad-server Sayım Standardizasyonu: Hesap verebilirliği ve şeffaflığı daha da geliştireceğini düşündüğümüz bu çalışma reklamverenin mecraya yönelik güvenini pekiştirecek.

re-KOBİ Uzaktan Eğitim Platformu: Sektöre yeni reklamveren kazandırmak, KOBİ’lerin dijitali kullanmasını sağlamak amacıyla geliştirilen proje kapsamında İnternetle Güçlü KOBİ Semineri ile yılda 12 şehre gideceğiz, işletmeleri re-KOBİ’ye katılmaya teşvik edeceğiz.

Unichallenge: Sektörün eğitimli insan kaynağı ihtiyacını gidermek için farklı düzeylerde programlarımız var. Bunları sürdürmenin yanı sıra üniversite öğrencilerine yönelik, oryantasyon niteliğinde bir eğitim programı Boğaziçi Üniversitesi desteğiyle başlatacağız.

IAB Avrupa: IAB Türkiye kuruluşunun 2. yılında IAB Avrupa’nın Yönetim Kurulu’na seçildi. Aynı başarıyı bu sene de tekrarlamayı istiyoruz.

Online Davranışsal Reklam: Geçen yıl başlayan ODR Öz Denetim Programı yaygınlaştırılırken IAB ABD’nin yürüttüğü Marka Güvenliği projesine de odaklanacağız.

Kısaca özetlemeye çalıştığım bu çalışmalar öncelikli hedeflerimize göre tasarlandı. Hedef, endüstrinin güvenli, ölçülebilir, hesap verebilir şekilde uluslararası standartlar doğrultusunda büyümesi, reklam yatırımlarındaki payını arttırması. Bu bağlamda çalışacak tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Onların özverisi sektörümüzün başarısı olacaktır.

Dr. Mahmut Kurşun

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

@MahmutKursun

 

Bu yazı Campaign Türkiye Mart 2015 sayısında yayınlanmıştır.