artwork

Domates konkuru!

7 sene önce

0

Yok, henüz böyle bir konkur açılmadı. Ona ihale diyorlar. Ama bazen açılan konkurlarda müşterilerimizin domates alımı ile iletişim şirketi seçimi arasındaki ayrımı göz ardı ettiklerini görüyoruz. Doğrusu bunun biraz da ülkenin ekonomisi/demokrasisi/terbiyesi ile de ilgisi olduğunu söylemek mümkün. Batı kapitalizminin bir yüzünde kesin kurallar ve sistemler var. Bunlardan vazgeçildiğinde krizler geliyor, sarsıntılar başlıyor. Sonra sıkıntıları çözmek için yeni kurallar geliyor. Ama bu sistemleri iyi uygulayan ülkeler en azından kendi yurttaşlarına ferah bir ülke ve bunun altında sağlıklı işleyen bir ekonomi kuruyorlar. Sağlıklı işleyen ekonomilerin arkasında da genellikle güçlü şirketler ve onların yarattığı “markalar” var. Pazarlamacılar, reklamcılar, halkla ilişkilerciler, medyacılar, tasarımcılar gibi pek çok kişi ve kurum, hep birlikte “marka” için çalışıyor. Şirketler işte bu “markalar”ı için birlikte çalışacakları şirketleri seçerken kendilerine göre bir yol tutturuyorlar. Ama bu nasıl bir yol?

Yanına bu iş için bir danışman alan da var, almayan da. Türkiye’nin en büyük şirketi ile tek kişilik PR ajansını (!) aynı konkura çağıran da. 10 yıldır hiç iletişim yapmamış bir şirketin konkur yapıp 3 gün içinde her şeyin bitmesini istediğini de gördük, sonra bu şirketin bir 10 yıl daha hiçbir şey yapmadığını da. Bizim bu topraklarda her şey biraz eksik, biraz güdük. Oysa kapitalizmin kuralları var ve bu kurallarla oynamak gerekli.

İnsanoğlu o kurallarla Ay’a gitti. O kurallara uymadığı için dünyanın sonunu getiriyor. Herkes dilediği ajansla çalışmakta özgür ama konkur açacaksanız bunun kuralları var. Bu kurallar hepimizin içinde olduğu bu gemiyi yüzdürmek için gerekli. Ha bir de nezaket kuralları var tabii, 2 ay çalıştırıp seçmediğiniz ajansa neden seçmediğinizi açıklamak ve bir teşekkür etmek gibi. ÖNEMLİ NOT: Bu satırlar yazıldığında ülkemiz kanlı ve alçakça darbeyi ve şokunu yaşamamıştı. İlk şoku atlattıktan sonra, bir kez daha herkesin yapacağı işin en iyisini yapmasının ve bunu demokratik kurallar çerçevesinde yapmasının önemini gördük. Yukarıdaki yazıda da söylediğimiz gibi sağlıklı işleyen ekonomilerde böyle oluyor ve oralarda darbe olmuyor…

Ergun Gümrah

GoodWorks Ajans Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ağustos 2016 sayısında yayınlanmıştır.