Doğum iznini başarıyla yönetmek

İlk doğum izninin ardından dört ay sonra işe geri dönen The Specialist Works’ün genel müdürü kendini tükenmiş hissetti. İkinci kez izne çıktığında neleri değiştirdiğini yazıyor.

16 Ocak 2017’de The Specialist Works’ün Birleşik Krallık yönetim kuruluna katılan ilk kadın oldum. Ertesi gün üç aylık hamile olduğumu açıkladım. Tüm emeklerimin karşılığını almıştım, anne olacaktım. “Her şeye sahip olmak” üzereydim. Güçlenmiş hissettim mi? Bir nebze bile değil.

Patronuma söylemeden önceki gece endişeden uyuyamadım. O ve yönetim kurulunun rahatsız olacağını düşündüm. Herkesi yüzüstü bırakıyordum.

Neyse ki daha fazla yanılamazdım. Büyük bir rahatlama yaşadım ve onların yürekten tebriklerinin tadını çıkarmak için biraz zaman ayırdım. Gerçekten benim için daha mutlu olamazlardı. Güçlendim ve desteklendim, doğum iznime kadar çok çalıştım ve bir sonraki maceraya hazır hissederek ayrıldım.

Doğum izninin ilk birkaç ayında keyfim yerindeydi ancak daha sonra ofise dönmeyi dört gözle beklemeye başladım. Kızım kucağımdayken işle iletişim halindeydim, konkurda yardımcı oluyordum ve görüntülü görüşmelerle yönetim kurulu toplantılarına katılıyordum.

Ayrıca iş yerindeki kadınlara akıl hocalığı yapan ve doğum izninden nasıl dönüleceği konusunda tavsiyesini alabileceğim “bebek grubu”nda inanılmaz bir anneyle tanışacak kadar şanslıydım. İki gece üst üste yatma saatini kaçırmamaktan, kocamla düzenli olarak dışarıda yemek yemeye kadar her şey, işe oldukça katkıda bulunuyor.

Bir planımın olması iyi hissettirdi. Sonuçta ben bir planlayıcıyım. İşi alırım, planlamayı yaparım ve her şey yoluna girer… Değil mi?

Daha fazla yanılamazdım. Döndüğüm iş yeri değişmişti. Yönetimde satış vardı. Ekibim yetersiz yönetiliyordu. Merkezi bir idare olmadan “Verity’nin yeni sorumlulukları” yazan hayali bir beyaz tahta eklendi. Döndüğümde altı işin sorumluluğunu aldım.

Dört ay sonra işe döndükten sonra kendimi tükenmiş, bunalmış ve endişeli hissediyordum. Bir şekilde sınırlarım uçup gitmişti ve yeni patronuma kendimi başarısız gibi hissettiğimi söylüyordum.

Rolümü yeniden tanımlamam ve yeni sorumluluklarımı iyileştirmem için bana alan verildiği ve dönüş öncesinde çok dikkatli bir şekilde planladığım sınırları devreye soktuğum için minnettarım ve sonunda sekiz ay sonra, her şey daha iyi oldu. 

İkinci doğum iznine hazırlanırken bu kez farklı olması gerektiğini biliyordum. Yöneticimle oturdum ve işim hakkında değil, benim hakkımda gerçekten önemli bir konuşma yaptım. Neleri sevdim, neleri sevmedim. Neyi daha çok, neyi daha az yapmak istiyorum. Bu belge daha sonra yokluğumda bir algı kontrolü ve hazır olduğumda kaldığım yerden devam etmeme yardımcı olacak bir şey olarak iş yerinde bırakıldı. Bu sefer işe yaradı. Bana mükemmel uyan yeni, daha büyük bir role geri döndüm. Geçişim pürüzsüzdü ve adımımı daha erken atabildim. Kazan-kazan.

Ebeveyn izninden dönerken iş yaklaşımınızda size ve diğerlerine yardımcı olacak beş önemli şey olduğunu öğrendim.

Diyaloğu siz başlatın

Meslektaşlarıma hamile olduğumu söylemeden önce hissettiğim endişe tamamen gereksizdi. Ama aile hayatı hiç konuşulmadığı ve kurulda başka bir kadın olmadığı için yapılabilir olduğunu görmedim. Aile hayatı konusunda gerçekten açığım, evden çalışırken arkamda çocuklarımın fotoğrafları var, doğum izni yolculuğum hakkında herkesin önünde konuşuyorum. Görünür ve kasıtlı biçimde.

Kendinizi bir yolculuğa bırakın

Ebeveyn iznine çıkmadan işten ne istediğinize bağlı kalmayın çünkü yasal olarak zorunda değilsin. İkincisi, duygularınız ve öncelikleriniz değiştiği ve herkes için farklı olduğu için karşılaştırmalar yardımcı olmuyor. Bu yüzden yolculuğunuza kendinizi bırakın. Artık istemediğiniz bir şeye bağlıysanız bu, yolculuğu olması gerektiğinden daha zor hale getirebilir ve sonunda kendinizi yerine getirmek zorunda hissettiğiniz yükümlülüklerle karşılaşabilirsiniz.

Başarı sizin için nedir?

Artık hayatınızın yepyeni bir alanını dengelediğiniz için kişisel, profesyonel ve ebeveyn olarak başarının nasıl ilerleyeceğini düşünmeniz çok önemli. Herkesi bu alıştırmayı tamamlamaya, fiziksel olarak yazmaya teşvik ediyorum.

Size başarı nasıl görünüyorsa, bunu yöneticinize iletin ve dengeyi sağlayacak bir yöntem bulun. Dört günlük bir çalışma haftasının benim için çalıştığına karar verdim ve bu, hem hafta boyunca iş yükümü yönetebileceğim hem de cuma gününü ailemle evde geçirebileceğim anlamına geliyor.

Değişim için plan yapın

Önceden plan yapmak önemli olsa da, esnek olabilmelisiniz de. İşin değişeceğini düşün, bu yüzden kendine odaklan. Neyi sevdiğinizi ve nasıl değer katabileceğinizi… Yöneticinizle iletişimi sürdürmenize yardımcı olur ancak bunu yalnızca hazır olduğunuzda yapın. Sınırlar esnedikçe denge, bulunduğunuz yolda hissetmeniz gereken bir şey olacaktır. Bazen işe, bazen de anneliğe öncelik verilecek ve bu sorun değil.

Deneyimlerinizi başkalarına yardımcı olmak için paylaşın

Bir sonraki kişi için süreci kolaylaştırmak için bir şeyler yapın. Kolay bir aşama değil ama birbirimize yardım edip desteklersek fark yaratabiliriz.

Verity Brown

The Specialist Works Genel Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.