artwork

Doğruysa vahim*

9 sene önce

0

Yılmaz Özdil’in en takdir ettiğim yanı yazıları değil; periyodik olarak, sık sık ve mevsim sektirmeden köşesine ara verme becerisidir.

Önce hiç gocunmadan Özdil’i taklit edeyim, çakayım yukarıdaki bir resim ve altına iki cümle dedim. Nasıl olsa “ghost yaklaşımlar” ülkemizde her zaman iş yapar. Ama içime sinmedi. Dürüst olmak gerekirse “özgüvenim” yemedi. Düşündüm, taşındım ve sonra formülü buldum. Standart yayın yönetmenleri gibi “Bu ay sizin için şöyle harikulade işler yaptık” yöntemiyle ilerlemeye karar verdim. Hem “özgüveni” çizdirme riski yok, hem minimum efor harcıyorum, hem de standartları taklit etmiş oluyorum (a.k.a ülkemizde işini çok iyi yapmak).

Neyse daha fazla efor harcamadan bu ay sizleri Campaign Türkiye’de neler bekliyor, birlikte bakalım:

Yiğit Şardan ile müthiş bir röportaj yaptık. Güzel Sanatlar ile Saatchi & Saatchi’nin yol ayrımını değerlendirdik.

• Y&R Global CCO’su Tony Granger ile de müthiş bir röportaj yaptık.

• Foursquare COO’su Evan Cohen ile de müthiş bir röportaj yaptık.

Marka öykücülüğünü (a.k.a storytelling) derinden, ama çok derinden inceledik. Tam 12 sayfalık bir özel dosya hazırladık.

• Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Aslıhan Ahızkal ve Hulusi Derici’yi Campaign Couch’ta ağırladık.

Impacto, VivaKi, Somera, Nielsen, Semanticum, ZenithOptimedia ve Ajans Press ile birlikte bilimum özel araştırmalar yayınladık.

40’tan fazla kampanya inceledik ve dolu dolu 156 sayfa hazırladık.

• Tüm bunların arasında Campaign Agency of the Year ve Campaign Academy çalışmalarımızı tamamladık.

 

* Günümüz gazetelerinin en sevdiği başlıktır. Risk barındırmaz. Yalanlanırsa “Eee ben zaten doğruysa demiştim” cevabı verilir. Kolaydır, efor gerektirmez, gelen haber sayfaya basılıp geçilir. İddiaların doğruluğunun kontrolü için emek harcanmaz. Ülkemizde gazete tirajlarıyla bağlantılı olarak reklam gelirlerinin son 5 yılda %186 artmasının ardında bu pragmatik zeka yatar.

 

Tolga Tuna

Campaign Türkiye Genel Yayın Yönetmeni

@tolgabigkahuna

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mayıs 2014 sayısında yayınlanmıştır.