Diziler ve sosyal medya [İşler Güçler]

Yeni yayın döneminde TV dizileri için reyting sonuçları kadar sosyal medyada konuşulma oranları da önemli olacak. Biz de dizileri, yayınlandıkları günü, önceki ve sonraki günleri kapsayan tarihlerde sosyal medyada izlemeye karar verdik. İlk dizi Çarşamba akşamları Star TV’de ekrana gelen İşer Güçler.

Online mecralarda paylaşılanları gerçek zamanlı olarak takip ve analiz eden Monitera Türkiye’de, en çok konuşulan TV dizilerini analiz etti (Analizin tamamı Campaign Türkiye’nin Ekim sayısında). Monitera’nın 18-20 Eylül tarihleri arasında yapılan paylaşımlarla çıkardığı analize göre, bu tarihler arasında online medyada İşler Güçler’le ilgili toplam 13.566 içerik paylaşıldı.

Paylaşımların büyük bir kısmı Twitter üzerinden dizi oyuncularının hesaplarına direk yapılan paylaşımlardan oluşuyor. Özellikle Ahmet Kural kullanıcılar tarafından en çok paylaşımda bulunulan oyuncu. Bunun yanında bu hafta İşler Güçler’e ilişkin paylaşımlarda oyunculardan Salih Abi karakterinin replikleri çok fazla paylaşıldı. Özellikle Ooo papatya /Yüzünün haline bak/Seninle kim kalacak/Pamuklar tıkanınca” ve  Barça’yım barçalarım. Katalan çocuğuyum, her yerde kapışırım” çok beğenilen ve paylaşılan replikler oldu.

Ayrıca bu hafta kullanıcıların da sıklıkla Salih Abi karakterinden bahsettikleri ve “Ahmet, Murat, Sadi gerçeğinin yanında Salih abi gerçeği de var” şeklindeki cümleleri de görüldü.  Bunun yanında, Ahmet Kural ile Murat Cemcir arasında geçen “Rüyada para çıkışmaması nedir” videosu kullanıcılar tarafından çok beğenildi ve fazlaca paylaşıldı.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan dizilerin 3 günlük analizleri göz önünde bulundurulduğunda, İşler Güçler’in, Behzat Ç.’nin ardından en yüksek ikinci konuşulma oranına sahip olduğu görülüyor. Dizi, bu bölümüyle reyting sıralamasında ise tüm kişilerde 17., AB grubunda ise 7. sırada yer almıştı.

18-20 Eylül tarihleri arasında diziye ilişkin toplam 13.566 içerik paylaşıldığını söylemiştik. Bunların 156‘sı bloglarda, 22‘si haberlerde, 10.052‘si Twitter’da, 2.831‘i Facebook’ta gerçekleşirken 55 de video içeriği göze çarpıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.