artwork

Diyabete karşı adım atmak için: “Adımı Tarihe Yazdım”

9 yıl önce

4

Diyabet, dünyada ve ülkemizde toplum sağlığı için bir tehdide dönüşmüş durumda. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan salgın bir hastalık olarak nitelenen diyabet hızla yayılıyor.

Dünyada şu anda 385 milyon diyabetlinin olduğu tahmin edilirken, bu sayının 2035 yılında yaklaşık 600 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Durum o kadar ciddi ki Dünya Sağlık Örgütü insanlık tarihinde ilk defa bir sonraki kuşağın ömrünün bir önceki kuşaktan daha kısa olacağı konusunda uyarılarda bulunuyor.

Türkiye Diyabet Vakfı 1996 yılından bu yana her yıl uluslararası standartlarda yaz eğitim kampları düzenleyerek diyabetli çocuk ve gençlerin bu zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı oluyor. Her yıl yoğun ilgi gören kamplar zaman içinde katılımın artmasıyla ihtiyacı karşılayamaz duruma gelmesi nedenle Türkiye Diyabet Vakfı, Şile’de uluslararası standartlarda, Avrupa’nın en büyük Diyabet Köyü’nün inşaatını başlattı.

Konaklama imkanı da sunacak olan Diyabet Köyü’nde yüzme havuzları, basketbol, voleybol ve tenis sahaları, açıkhava tiyatrosu, konferans salonu ve seminer odaları gibi her türlü ihtiyacı karşılayacak alanlar yer alacak.

Geçtiğimiz günlerde ise Türkiye Diyabet Vakfı, diyabet farkındalığını artırmak ve Diyabet Köyü’nün kurulmasına destek sağlamak için AstraZeneca’nın desteklediği “Adımı Tarihe Yazdım” kampanyasını başlattı. Mobil bir uygulama üzerinden işleyen kampanya, katılımcıları diyabete karşı adım atmaya davet ediyor.

“Adımı TariheYazdım” kampanyasının hedefi toplamda dünyanın çevresi kadar yani 62.000.000 adıma ulaşmak. Şimdiden 3 milyondan fazla adımın tarihe yazıldığı kampanyaya katılmak isteyen herkes “Adımı Tarihe Yazdım” uygulamasıAppstore veya Google Play’den indirerek kampanyaya katılabiliyor.

AstraZeneca, “Adımı Tarihe Yazdım” uygulamasını indiren herkes adına Diyabet Köyü’ne yapacağı bağışla sağlıklı bir gelecek için ilk adımı atıyor. Adımlarını tarihe yazan katılımcılar diyabetli hastalara yardım elini uzatmakla kalmıyor, isimlerini Diyabet Köyü’nde yapılacak olan Mavi Halka Duvarı’nda sonsuzlaştırarak, adlarını da tarihe yazdırıyorlar.

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Diyabet Köyü projesini “Uluslararası bir kamp projesi oluşturalım istedik. Bize ait olsun istedik. O zamanın İstanbul Defterdar Yardımcısı Sayın Sacit Akpınar beni aradı, ‘Seni Şile’ye götürüyorum’ dedi ve soğuk bir kış gününde bu alana geldik. Ve ‘Bu arsayı size 25 yıllığına verelim’ dediler. Evet, esas hikaye o gün başladı ve bugüne geldik” sözleriyle anlattı.

 

AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Dr. Pelin Eriştiren İncesu AstraZeneca’nın diyabet tedavisine bakışını ve diyabete karşı üstlendiği misyonu şu sözlerle ifade etti: “Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye‘de her 3 kişiden 1’i obezite tarafından tetiklenen diyabet hastalığı ile mücadele içinde. Diyabetin bu derece yaygınlaşması ve her diyabetlinin bir diğerinden farklı olması hasta odaklı bir tedavi yaklaşımını kaçınılmaz hale getirdi. Bu yaklaşımımız ile bilimin sınırlarını zorluyoruz ve önümüzdeki on yılda 200 milyon hastanın yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyoruz. AstraZeneca; yenilikçi ürünleri, kuvvetli işbirlikleri ve artan Ar-Ge yatırımları ile diyabet alanında öncü bir rol üstlenmiş durumda. Diyabet hastalarının hayatına değer katmak, onların karşılanmamış ihtiyaçlarına çözüm üretmek istiyoruz. Bu yüzden uzun dönemli kararlı adımlar atıyoruz.”

AstraZeneca Kardiyovasküler, Metabolizma ve Onkoloji İş Birimi, Pazarlama Müdürü Gözde Ünverdi “Adımı Tarihe Yazdım” kampanyası ile ilgili düşüncelerini, “Dünyada ve ülkemizde sağlık sorunları arasında üst sıralara yükselen ve bir tehdide dönüşen diyabet hastalığının önlenmesi hedefiyle bir adım attık. Türkiye Diyabet Vakfı ile sürdürdüğümüz çalışmalar doğrultusunda, ülkemizin ilk Diyabet Köyü’nün kurulmasına destek olmak için, Türkiye genelinde “Adımı Tarihe Yazım” kampanyasını başlattık. Diyabetle mücadelede bir ilk niteliği taşıyan farkındalık kampanyamız için katılımcıların adımları çok değerli” sözleriyle dile getirdi.

BuzzMedikal Kurucu Ortağı Işıl Sayın ise “Adımı Tarihe Yazdım” kampanyasının ortaya çıkış hikayesini ve kampanya hakkındaki hislerini “Türkiye Diyabet Vakfı ile birlikte yarattığımız bir kampanya “Adımı Tarihe Yazdım”. AstraZeneca’nın koşulsuz desteği ile kampanyayı hayata geçirmekten çok büyük heyecan duyduk. Bu heyecan projeye de yansıdı ve ekipçe büyük  özveri göstererek proje üzerinde çalıştık. Kampanya büyük ilgi gördü ve katılımcılar kampanyanın ilk 15 gününde 2 milyondan fazla adım atarak Diyabet Köyü’ne desteklerini ortaya koydular. Kampanyanın bu denli sahiplenilmesi bizi de çok mutlu etti” şeklinde ifade etti.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...