artwork

Disney+ 5 ayda 50 milyon kullanıcı sayısına ulaştı

4 yıl önce

0

The Walt Disney Company’nin 12 Kasım’da ABD’de kullanıma sunduğu çevrimiçi dizi ve film platformu Disney+ kullanıcı rakamlarını açıkladı. Dijital yayın platformu, 5 aylık süre zarfında 50 milyon aboneye ulaştığını duyurdu.

Bu artışta platformun uluslararası genişlemesinin büyük rol oynadığı ifade edilirken bazı uzmanlara göre ise bu artışın sebebi içinde bulunduğumuz koronavirüs salgını etkisi. Koronavirüs, tüm dünyada hayatı sınırladı ve karantina altındaki insanların da dijital platformlara olan talepleri arttı.

Bazı Avrupa ülkelerinde de abone alımına başlayan Disney+ geçtiğimiz hafta ise Hindistan’a açılarak 8 milyon abone daha kazanmıştı. Şirket daha önce yaptığı açıklamada 2024 yılına kadar 60 ila 90 milyon arasında aboneye ulaşmayı hedeflediğini duyurmuştu.

Şirket büyümesi hakkında çok fazla detay paylaşmasa da The Mandalorian dizisinin platformun yayılmasında etkili olduğu düşünülüyor.

Bunun yanında platforma yakın zamanda birçok orijinal içerik de dahil edilecek. Disney’in elinde Fox, Marvel, Pixar ve Lucasfilm gibi stüdyolardan oldukça geniş bir arşiv olduğunu da hatırlatalım.

167 milyon üyesi bulunan Netflix’e yaklaşan Disney+ 5 ayda lider platformun kullanıcı kitlesinin üçte birine ulaştı.

Walt Disney Yönetim Kurulu Başkanı Kevin Mayer platformun başarısı hakkında: “Batı Avrupa, Japonya ve Latin Amerika’nın tamamını kapsayacak genişlememiz hakkında cesaretlendirici oldu. İyi hikaye anlatıcılığı ilham verir ve neşelendirir. Biz de Disney+ üzerinden özü mutluluk ve iyimserliğe dayanan geniş yelpazeli içerikler sunabildiğimiz için çok şanslı bir konumdayız” dedi.