Dijitalin Rönesansı

29-30 Eylül 2014’de, New York’ta düzenlenen ve dijitalin tüm paydaşlarını buluşturan IAB Mixx Konferansı’nda dijitalin evrimi üzerinde duruldu. Fikir önderleri Dijitalin Rönesans’ı olarak değerlendirilen evrimi farklı boyutlarda inceledi.

Tüketicinin evrimi: Teknolojinin gelişimiyle, yıllardır tek taraflı iletişime maruz kalan kitleler, “Sosyal medya” adlı mikrofon sayesinde izleyici olmaktan çıktı, medya ve markalar üzerinde söz sahibi oldu.

Markaların evrimi: Tüketiciler marka ile birey kavramını birleştirdi ve kendileri birer markaya dönüştü. Bu durum “Selfie Marka çağına girdik” (Dawn Ostroff – Conde Nast) şeklinde değerlendirildi. Markalar tüketiciye ulaşmak için kitleleri değil bireyleri hedeflemeye başladı, kişisel deneyimler sunabilmek için birey gibi düşünme yetisi kazandı. Artık markaların büyümek için insanlığın yararına olan konularda değer katmaları, iletişimde cesur olmaları gerektiği (Jeff Benjamin – JWT) vurgulandı.

Mecra kavramının evrimi: Mobil teknolojilerle tabular yıkıldı. Her türlü içeriğe yer, zaman ve cihaz bağımsız erişim imkânı doğdu. Giyilebilir teknolojiler, göz takip sistemleri, sesli komut sistemleri bu deneyimin bir adım ötesi olarak tanımlandı. Kevin Spacey, sanal bir tiyatro oyunu yapmayı, insanları seyirci, hatta oyuncu olarak bu deneyime katmayı hedeflediği projesini anlattı.

Reklamın evrimi: Bireylere ulaşmak için reklamın artık araya giren, rahatsız edici bir olgu olmaktan tüketicilerin zaman geçirmek isteyeceği bir formata evrilmesi gerekiyor. Markaların bu yolu benimsemesi native advertising kavramını öne çıkardı. Ancak tüketici davranışları çok hızlı değiştiğinden sektörün buna yetişmesinin zaman alacağı görüşü hakim.

Ölçümün evrimi: Dijital anlık veri ve hızlı geri dönüşüyle ölçümde en gelişmiş mecra. Bu yetenek “10 yıl önce kampanyanın etkilerini aylar sonra görebilirdik, şimdi kampanya çıkar çıkmaz izlemeye başlıyoruz” (Maurice Levy – Publicis) sözleriyle özetlendi. Hiçbir mecrada olmayan görülebilirlik (viewability) 2. adım olarak öne çıktı. Halen gelişim aşamasında olsa da, gelecekte diğer tüm metrikleri rafa kaldıracak gibi duruyor.

Mixx 2014, sektör profesyonellerine Dijital Rönesans’ı harika özetledi.

Görkem Muştu

IAB Türkiye Proje Yöneticisi

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Kasım 2014 sayısında yayınlanmıştır.


Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.