Dijitale geldiler, dönüştüler!

7 yıl önce

0

Bu yıl üçüncü kez düzenlediğimiz ve “Dijitale gittim, dönü(ş)cem” sloganıyla yola çıkan UniChallenge+ Dijital Öğrenci İşleri Eğitim Kampı’nın sonuna geldik. 12-23 Haziran tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleşen programda, katılımcılar dijitali sektör profesyonellerinden dinledi; ajansların çalışma ortamlarını gezdi; balık tutma, odadan kaçış ve sergi gibi eğlenceli aktivitelere katıldı ve “eğlenerek öğrenme” yaklaşımını deneyimlediler.

Üniversitelerin 3. ve 4. sınıf öğrencileriyle yeni mezunlarına açık olan programa bu yıl 27 şehir ve 57 üniversiteden 186 başvuru geldi. Başvurular Eğitim Yürütme Kurulumuz tarafından büyük bir titizlikle değerlendirilerek 50 katılımcı programa kabul edildi. Şehir dışından gelen öğrencilere Boğaziçi Üniversitesi’nin yurtlarında kalma imkanı sağlandı. Her yıl daha fazla şehirden daha fazla öğrenciye ulaşmamız bizim için büyük bir mutluluk kaynağı.

Facebook’un hizmet, People Initiative’in kariyer sponsoru olduğu programda, öğrenciler Egos’un verdiği brief üzerinden beş kişilik gruplar halinde projeler ürettiler. Her grubun kendilerine yol gösteren mentorlarıyla birlikte hazırlandıkları projeler sonunda en başarılı 3 projeyi üreten ekipler, IAB Türkiye üyesi firmalarda birer aylık staj imkanı elde ettiler. Birinciliği kazanan ekip üyeleri ise ayrıca Pegasus’tan yurtiçi gidiş-dönüş uçak bileti hakkı kazandı. Program sonunda sertifikalar Mynet’in sponsorluğunda gerçekleşen kapanış partisinde dağıtıldı ve kazananlar açıklandı.

İlk iki sene UniChallenge+’a katılan 100 öğrencinin 65’inin çeşitli pozisyonlarda iş veya staj bularak sektöre adım atmış olması bizi gururlandırıyor. Katılımcıların üniversitede aldıkları eğitimleri pekiştirme, pratik zekalarını ve yeteneklerini test etme imkanı buldukları programın, sektörümüze önümüzdeki yıllarda da birbirinden parlak genç yetenekler kazandırmaya devam edeceğine inanıyoruz. Hala tanışmadığımız gençleri seneye UniChallenge+’a başvurmaya davet ediyoruz. Ayrıntılar www.unichallenge.net adresinde.

 

Neslihan Olcay
IAB Türkiye Başkan Yardımcısı ve IAB Avrupa Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Temmuz 2017 sayısında yayımlanmıştır.