artwork

Dijitalde videonun yükselişi

5 sene önce

0

Bu yıl IAB ABD tarafından yapılan internetten Canlı Video İzleme Alışkanlığı Araştırması’nda Türkiye’nin canlı video izlemede Avrupa’da birinci sırada çıktığını duyurmuştuk. Söz konusu alışkanlık FIFA Dünya Kupası’nda da kendini gösterdi.

Dünya Kupası maçlarını yayınlayan trt1.com.tr ve trtspor.com sitelerinin PC’den erişimleri bu dönemde dikkat çekici bir şekilde yükseldi: trt1.com.tr sitesine erişim önceki döneme göre gerçek kullanıcıda % 64; toplam sayfa gösterimi % 400 arttı. trtspor.com.tr’ye erişim ise gerçek kullanıcıda % 59 artarken, toplam sayfa gösterimi artış oranı % 2015 oldu.

Farklı global araştırma ve raporlar video tüketiminde IAB’nin bulgularını destekliyor. Zenith Online Video 2018 tahminleri geçen yıl 56 dakika olan kişi başı ortalama günlük video izleme süresinin bu sene 67, 2020’de ise 84 dakikaya çıkacağını öngörüyor. Video tüketiminin artması reklam yatırımlarına da yansıyor. Zenith’in raporuna göre 2020’de küresel video reklam yatırımlarının, 48 milyar $’a çıkacağını tahmin ediliyor. Bu rakam TV reklam yatırımlarının yanında küçük dursa da TV’deki artış oranlarının yıllık %0’la %2 arasında olduğu; örneğin ABD’de geleneksel TV üyeliklerinin her yıl %2,4 oranında azaldığı, Netflix’in küresel ölçekteki üye sayısının 125 milyonu  geçtiği unutulmamalı.

Bu rakamların yanı sıra bir başka ilginç veriyi yine IAB’nin Canlı Video İzleme Alışkanlığı Araştırması ortaya koyuyor. Buna göre, Türkiye’de tüketicilerin yüzde 73’ü canlı video izlerken görülen reklamlarla etkileşime geçiyor, ancak reklamların daha az rahatsız edici olmasını istiyor.

Özetle, video önümüzdeki yıllarda en hızlı büyümeyi gösterecek format olacak. TV içeriklerinin tüketim şeklindeki değişim hızlanacak. IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması günlük verilerinin, TV’ye entegre planlamadaki ve yayıncı performans ölçümlemesindeki rolü daha da artacak.

Erhan Acar
IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 80. sayısında yayımlandı.