Dijitalde önemli yeni trendler

Hızla gelişen teknoloji bireylerin iletişim kurma, bilgiye ulaşma, bilgileri paylaşma ve eğlenme alışkanlıklarının da değişime uğramasına neden oluyor. Bugünün çoklu ekran ortamı artık televizyon ve bilgisayarın da ötesinde akıllı mobil cihazlar, tabletler ve oyun platformlarıyla çok hızlı bir değişim gösteriyor. Bu yeni oluşum tüketicilerin platform, lokasyon ve zaman kısıtı olmayan bir dijital deneyimi tecrübe etmelerine olanak sağlıyor. Tüketicilerin dijital ortamda geçirdikleri zaman arttıkça, markaların da tüketicilere ulaşmak için hiç olmadığı kadar zengin bir potansiyele sahip olduğunu gözlemliyoruz.

Bugün dünya genelinde bilgisayardan fazla akıllı mobil cihaz satılıyor. Her ay 101 milyar saat mobil internet üzerinde geçiriliyor. 2016’da ise 2,1 milyar mobil uygulama kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de 10 milyon akıllı cihaz kullanıcısının yüzde 50’si 50 MB üzerinde mobil internet verisi tüketiyor. Öte yandan genişbant altyapısının yaygınlaşması ve ucuzlaması ile beraber video içeriklerinin dijital ortamda kolayca erişilebilir olması ile dijital video tüketiminde ciddi bir artış görülüyor. Amerika’da önümüzdeki dört sene zarfında video reklam harcamalarının üç kat artacağı tahmin ediliyor. Sosyal oyun kurgularının gelişmesi ile beraber internet tüketicilerinin yarısından fazlası düzenli olarak oyun oynuyor.

Bütün bu gelişmeler çerçevesinde IAB Türkiye olarak tüketicilerin dijital deneyimini zenginleştiren ve değiştiren yeni trendler için sektör profesyonellerinden oluşan geniş katılımlı ayrı bir çalışma kurulunun oluşturulmasının adımlarını attık. Yeni trendlerin oluşturduğu pazarların sağlıklı büyümesi ve reklam mecrası olarak gelişmesi için gerekli eğitim, pazarlama ve standartların oluşturulması adına ilgili IAB kurulları ile ortak çalışmalar yürütülerek mobil, video ve oyun gibi yeni trendler konusunda düşünce liderliği yaparak pazarın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Onur Çekmegil / IAB Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mart 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.